יסוד הדר למדעים ולאמנויות

בית הספר הריאלי העברי בחיפה
יסוד הדר (א'-ו') – בי"ס למדעים ולאמנויות
קסל 5 פינת שמריהו לוין, חיפה 3306532
טל: 04-8620659 פקס: 04-8626967
[email protected]

יסוד הדר למדעים ולאמנויות

מנהלת: ליאת דלל-מזרחי

יסוד הדר

על יסוד הדר

בסניף יסוד הדר, אנו צוות של מורים ועובדי מנהל שבחר לעסוק בחינוך, מתוך הבנה ואמונה שחשוב להשקיע את מרב המאמצים בחינוך דור העתיד. להעשיר את העולם הקוגניטיבי של הילדים, לפתח את היצירתיות שבהם, את דרכי ההבעה שלהם, אך לא פחות חשוב מכך, את לפתח את עולמם הרגשי, הערכי ואת כישורי החברות שלהם.
כמחנכים וכמורים אנו שואלים את עצמנו תדיר, איך נמלא בצורה מיטבית את ייעודנו – עבור כל ילד? עבור הקהילה?
אנו פועלים בשלושה מישורים: הפרט, החברה והדעת.

מישור הפרט
"עלינו לומר לכל אחד מהם… בכל העולם כולו אין עוד ילד אחד בדיוק כמותך… אתה פלא, טמונה בך היכולת לכל דבר" פאבלו קאזאלס.
לכל אחת ואחד אישיות ייחודית המתבטאת בתחום האישי, החברתי והלימודי. אנו מכוונים כל תלמיד להתפתחות מתמדת ולמצוינות בהתאם לצרכיו, תוך דאגה לביטחונו הפיסי והרגשי.

מישור החברה
"מטרת החינוך צריכה להיות: אנשים המצטיינים בעצמאות – במחשבה ובמעשה – ועם זאת רואים בשירות למען הכלל את משימת חייהם העיקרית". אלברט איינשטיין.
חברת מופת מושתת על ערכים הומאניים בד בבד עם חינוך לערכי חברה תרבות ולאום. לכן, נחנך את הילדים לכבד את עצמם, את החברה, את הסביבה ואת המדינה. על ידי דוגמה אישית, נקנה ערכים ונלך לאורם.
כל אדם הוא בעל ערך ורצון להיות שייך. על כן נטפח את תחושת השייכות על ידי מעורבות בקהילה ועידוד יחסי גומלין בין חברי קהילת בית הספר.

מישור הדעת
"הדבר הכי חשוב, הוא לעולם לא להפסיק לשאול שאלות" אלברט איינשטיין.
מדעים ואמנויות: אנו מאמינים, ששני תחומי דעת אלה הם בעלי חשיבות רבה בעיצוב הבוגר הרצוי בחברה. מחד גיסא אנו מטפחים בוגר בעל מיומנויות חשיבה וידע בתחום המדע ומאידך גיסא אנו מטפחים בוגר בעל מבע אישי עשיר ובעל כלים המאפשרים לו להביע את עצמו בדרך יצירתית-חווייתית.
למידה מיטבית: אנו חיים במציאות משתנה. נקנה לתלמידינו מיומנויות שיאפשרו להם להתאים עצמם לאתגרים במציאות זו. לכן תהליכי ההוראה – למידה מאופיינים בכך שהתלמיד מעורב בתהליך הלמידה ומגלה הבנה בהכנת תוצר.

בוגרי יסוד הדר מספרים…

סיפורו של מקום

בהתחלה…

ההיסטוריה של ביה"ס הריאלי העברי בחיפה מתחילה בתיכון הדר, שבו עוצבו פניו הפדגוגיים והחינוכיים של ביה"ס מראשיתו ועד היום. הבניין הראשון בסניף, בניין הכיפה ההיסטורי ("בית שפירא") נחנך, אמנם, בשנת 1913, אך רק משנת 1921 החלו ללמוד בו כל תלמידי ביה"ס בכיתות ז'- י"ב.
ד"ר ארתור בירם, שהיה מנהלו הראשון של ביה"ס, שאף שביה"ס הריאלי העברי בחיפה, ימשוך אליו תלמידים מרחבי כל הארץ ומרחבי העולם. עם בואם של ראשוני התלמידים מחו"ל, היה צורך למצוא להם מקום מגורים. הוחלט לשכן את התלמידים בפנימייה שנבנתה בסמוך לבית הספר הריאלי, ולטכניון. היום במבנה היסטורי זה, לומדים תלמידי סניף יסוד הדר. המבנה נקרא "בית וולפסון", ע"ש דוד וולפסון מנהיג ציוני ונשיאה השני של ההסתדרות הציונית.

יסוד הדר אז

כיום…

לומדים "בבית וולפסון" תלמידי כיתות א'-ג' ובבניין הסמוך לו, "בית מאירי", לומדים תלמידי כיתות ד'- ו'. בבית הספר ממוקמות 12 כיתות, בהן לומדים כ- 300 תלמידים. למספר הקטן של התלמידים השפעה לא מבוטלת על תחושת המשפחתיות אצלנו. הילדים מגיעים מפזורה גיאוגרפית רחבה: מזיכרון יעקב בדרום ועד לעכו בצפון. בסוף כיתה ו', עוברים התלמידים ללמוד בחטיבה הסמוכה. סמיכות זו, מקלה פדגוגית וגיאוגרפית על השתלבות תלמידינו בכיתות הגבוהות.
במטרה לגשר על המרחק מבתי התלמידים לבית הספר, מתקיים מערך הסעות לארבעה-עשר יעדים שונים.