תשע"ט – תהא שנת עשייה טובה.

הורים, תלמידות, תלמידים, מורות, מורים, עובדות ועובדים יקרים,

בפרוס השנה החדשה, אני מבקש לאחל לכם ולמשפחותיכם שנה טובה ומתוקה, בריאות, שלום, שמחה והמשך פעילות פורייה ומפרה.

שנת הלימודים תשע"ח הסתיימה בתחושה של "התרוממות רוח". האווירה הטובה, תחושת שביעות הרצון של צוות המורים והתלמידים וההישגים הנאים אליהם הגענו בתחומי הדעת המגוונים, בענפי הספורט השונים ובפעילויות החברתיות-ערכיות בהן אנו עוסקים מהווים מקור לגאווה ולאופטימיות, אך כמובן שדורשים מאתנו להמשיך בעבודה קשה ומסורה כדי לשמור על הישגי ביה"ס ולהצדיק את האמון שאתם ההורים נותנים בנו.

השנה חזרנו לעסוק בָּעיקר: טיפוח החינוך החברתי-ערכי בצד עידוד המצוינות האקדמית, בפרט בתחומי ה STEAM – Science, Technology, Engineering, Arts & Math. השנה נשים דגש מרכזי גם על לימודי השפות בביה"ס: עברית, אנגלית, ערבית ושפת תכנות. במסגרת זו אנו מתכוונים להקדיש תשומת לב מיוחדת לנושאי ההבעה בכתב ובע"פ בלשון עברית ובאנגלית וכן להתחיל ללמד ערבית מדוברת בכיתות ה' של שלושת סניפי היסוד, ולהמשיך בכך גם בכיתות ו'. כמו כן נתחיל ללמד בכיתות היסוד שפת תכנות – כדי להכשיר את תלמידינו במיומנויות המאה ה 21.

בקיץ האחרון המשכנו בפעילות בנייה אינטנסיבית ופיתוח מואץ של ביה"ס. השנה נוספו מתחמי "יוצרנות"  (מייקרים) חדשים בסניף תיכון אחוזה ובבית בירם, וגם בסניף יסוד הדר הושקעו כספים ומאמצים לפיתוח מרחבי למידה חדשים. בסניף מטו"ס אנו פותחים השנה גן חדש, שיצטרף לחמישה הגנים האחרים הפועלים בביה"ס בהצלחה מרובה.

הלמידה מבוססת פרויקטים, תמשיך להתרחב השנה בשילובו של נושא היוצרנות המאפשר למידה דרך התנסות מעשית ובכך מעודד תלמידות ותלמידים להמציא, לתכנן ולהתנסות בהקמת פרויקטים יצירתיים וחדשניים במדעים, בהנדסה ובתחומי ידע אחרים. התלמידים יזכו להתנסויות משמעותיות במרחבים המאתגרים והמגוונים: נגרות, תפירה, בישול, הדפסות תלת-ממד וחיתוך לייזר. במקביל המשכנו בהכשרת מורים והטמעת הטכנולוגיה כחלק אינטגרלי מהפדגוגיה המתקיימת בסניפים. השימושים בטכנולוגיה שעשו המורים והתלמידים בשנה שעברה הן במדעי הטבע והן במדעי הרוח והחברה היו מפתיעים ומעוררי השראה, וכולי תקווה שהתהליך החשוב הזה ימשיך גם בשנה הנוכחית. הכלים המודרניים מאפשרים להפוך רעיונות יצירתיים למציאות, הן כחלק מהפרויקטים הלימודיים והן כחלק מהפעילות החברתית-התנדבותית, הכוללת בניית עזרים לבעלי מוגבלויות.

הפנימייה הצבאית חזרה לפעילות מלאה במתכונת החדשה, כאשר האחריות על ניהול הפנימייה עברה מצה"ל למשרד הביטחון, ביה"ס נבחר כמפעיל של הפנימייה וסא"ל (מיל.) ידידיה חזני נבחר לתפקידו כמנהל הפנימייה המחודשת. פלוגת "דורי" סיימה את תהליכי ההכשרה ואת הלימודים בביה"ס, ו-54 השוחרים (שבתוכם 12 בנות) סיימו את שהותם בפנימייה בתחושת סיפוק וגאווה והתייצבו לתפקידים השונים בצה"ל. ב-26.7 התקיים טקס הסיום המרגש של מחזור ס"ד של הפנימייה בהשתתפות שר הביטחון, שהִרבָּה בדבריו לשבח את תרומתה של הפנימייה הצבאית להכשרת דור המפקדים והמפקדות הבאים של צה"ל. השנה הצטרפו לפנימייה 56 שוחרות ושוחרים חדשים לפלוגת "דוד" וכולנו מאחלים להם הצלחה רבה באתגר העומד בפניהם.

אני מבקש לשוב ולהביע תודה מיוחדת לסגל המסור של בית הספר: מורות ומורים, גננות וגננים, עובדות ועובדים, שלא חוסכים כל מאמץ כדי להעניק לתלמידינו חווית למידה עשירה, מעצימה, מגוונת ומשמעותית. השילוב בין החינוך החברתי, התפיסה הפדגוגית והדגשים הערכיים היה ונשאר נר לרגלנו, ולאורו נמשיך לפעול גם בהמשך. אני שב ומודה גם לחברי בצוות הניהול של בית הספר: שושי, זוהר, מנדי, זהבית, שלומית, אורן, איילה, ליאת, אילת, חגית וידידיה על השותפות לדרך, התמיכה ועבודת הצוות.

תודה גדולה לוועדי ההורים ובמיוחד לשישה היו"רים של הוועדים בסניפים השונים על פעילותם המתמשכת לטובת בית-הספר ועל עזרתם הרבה ביצירת אווירת לימודים רגועה ופורייה. תודה גם לוועדי המורים שהשיח הפתוח והמכבד אתם מאפשר לנו להגיע ליעדים המשותפים בצורה מהירה יותר, ולא פחות חשוב – ביחד.

לסיום, אני מבקש לחזור על מחויבותנו להצעיד את בית הספר ברוח "והצנע לכת" ולחתור למימוש חזון ביה"ס: "להיות מוסד חינוכי איכותי, מוביל ומתווה דרך, המכוון את תלמידיו להיות בני אדם, מעורבים ומשפיעים בחברה הישראלית.

בברכת שנה שבה נדע לשמור על הסקרנות הטבעית של תלמידינו, נטפח את היצירתיות ואת החדשנות ונעודד את הרצון ללמוד ולהכיר תחומי דעת ועולמות חדשים, מאתגרים ומרתקים.

ד"ר יוסי בן-דב
המנהל הכללי של ביה"ס

 

פורסם בקטגוריה כללי, מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.