הריאלי ותנועת הצופים, החוגגת מאה להיווסדה

מאת: פרופ' יוסי בן ארצי, אוניברסיטת חיפה, בוגר ביה"ס.

משחר ימיה כרוכה תנועת הצופים בבית הספר הריאלי העברי בחיפה.
בעודו בחיתוליו, פעלה בו כבר בשנת 1916 "אגודת המשוטטים" בניהולו של אחד ממייסדי בית הספר, פנחס כהן, ויחד עם חבורה דומה ב"גימנסיה הרצליה" של תל אביב, היו אלה למייסדות הסתדרות הצופים בארץ ישראל בשנת 1919.

לא בכדי ניתן על כן השם "משוטטי בכרמל" לשבט הראשון שהוקם בארץ ב-1925, בחסותו ובשטחו של בית הספר בהדר הכרמל. מייסדו היה המורה אריה כרוך, שיצק לשבט ולתנועת הצופים כולה את יסודות הצופיות העולמית ברוחו של באדן-פאול.

יסודות אלה התאימו לרבים מעקרונות החינוך של בית הספר: התפתחות גופנית ורוחנית של הנוער המתבססת על התקרבות לטבע, הכרת הארץ והסביבה, הכרת העם וערכי המורשת שלו, נאמנות והתגייסות לשירות הכלל, טיפוח ערכים אוניברסאליים של עזרה הדדית, סיוע לחלש, אחריות ציבורית, דבקות באמת ובצדק, וכבוד לזולת. גם הסממנים החיצוניים ואופי הפעולות שכללו תלבושת אחידה, סמלים, פעולות בחיק הטבע, טיולים ארוכים ומחנות עבודה, התאימו לרוחו של בית הספר ולערכים שביקש לנטוע בקרב בוגריו.

לא בכדי תמך בית הספר לאורך מאה ויותר שנות קיומו בפעילות שבטי הצופים, השתתף בהקמתם ובמימונם ואף אסר על תלמידיו לפעול בתנועות המזוהות עם זרמים פוליטיים. "משוטטי בכרמל" היה לשבט-אם לשבטים חדשים בנוה שאנן [1932-1944], ולשבט 'כרמל' [הוקם ב-1936]. לימים יצאו משבטים אלה מייסדיהם של עוד שבטי צופים בחיפה, כגון "צופית", "לוטם", "תדהר", בת גלים", "העוגן" ואחרים.

בית הספר הקצה לשבטיו הגדולים מרחבי פעולה, כיתות לימוד, מבנים משלהם ומורים, שהיו למעשה "ראשי שבט" בשכר מטעם בית הספר. עד כדי כך עודד בית הספר הריאלי את הפעילות בשבטי הצופים, שבימי שלישי אסור היה למורים לחלק שיעורי בית ליום רביעי, כדי שהתלמידים יוכלו להגיע לפעולה ללא אימת שיעורי הבית, ואסור היה לקיים מבחנים בימי רביעי מאותה סיבה.
"הריאלי" והצופים נצרבו על כן כמושגים חופפים כמעט, במשך עשרות בשנים, וערכי המוסדות החינוכיים האלה תאמו במידה רבה של זהות ופעולה משותפת.

מארכיון בית הספר הריאלי:

מסדר צופי חיפה בביה"ס הריאלי, 1940. במסדר נמנו 1060 חניכים – חמש שנים קודם, ב-1935 נמנו 195 חניכים בלבד

משוטטי בכרמל מפקד פתיחת השנה של השבט 30.10.1931
דב מדזיני – מזכיר השבט. אריה כרוך – 'מצביא השבט'.

 

תרשים מפקד צופי חיפה, 1945:
20 שנות גידול והתפתחות ט"ו בשבט תרפ"ה (20) – תש"ה (1419). הרכבי השבטים: משוטטי כרמל, גאולה, גדודי הכרמל, ביל"ו, צופי המפרץ, מעפילים, נוה שאנן, בת גלים, "שלמה ומלצ"ט", קבוצת הלל.

צופה בשנות ה 20 בהדר

טו בשבט תרצג 1933, גור צופים מקבל כרטיס חבר ברקע נמל חיפה בראשיתו

לג בעומר תרצא 1931 מחנה ראשון – אל האוכל,  ט"ו בשבט תרצג טקס משוטטי בכרמל

בנות הצופים.
בנות מחזור ל"ה עם המורים: יוסף הלפרין ודוד עזריאלי.

גדוד החשמונאים ראש הגדוד מרדכי חרקובסקי, שמות הקבוצות  'מצדה' "משמר' 'האש'

הנהגת שבט משוטטי בכרמל, 1939: עומדים, נציגי 'גוש הקשישים'. מימין: יוסף לנדמן, אהרון שטולצברג, נעמי וינשטוק (זורע), יוסף כהן, יוסף הירשזון. יושבים: מורי ביה"ס הריאלי. משמאל: מרדכי חרקובסקי 'גדודי הכרמל', דב מדזיני ואריה כרוך (עם בנו), יצחק לויטס, צבי וכס.

הנחת אבן פינה .לבית הצופה, דר בירם נואם, 1945

משוטטי בכרמל

הנהגת שבט משוטטי בכרמל, תש"ח 1948

כתבי עת תנועת הצופים, משוטטי בכרמל  – מחנות הדרכה, סולם הטירונים

איתור מידע אודות הסרט "שח-מט"
בוגר הפנימיה הצבאית שי פרקש (מחזור כ"א בפנימיה, נ"ו בריאלי) מבקש עזרתכם לאתר מידע אודות הסרט "שח-מט",שהופק במסגרת חוג בימוי והסרטה ב-1971 בבית בירם, וזכה בפרס ראשון ביולי 1972 בתחרות סרטי נוער ארצית "קולנוע לנוער".
שחקניו היו ממחזור י"ט של הפנימיה הצבאית (נ"ד בריאלי) והסרט צולם בהדרכת מדריך/במאי, איש קולנוע צעיר שעשה את שירות המילואים בהדרכת החוג לקולנוע בפנימייה הצבאית. על פי מידע מטעם ערן גזית, שהיה עוזר הבמאי והשתתף בסרט, המדריך/הבמאי נהרג ב-1973 במלחמת יום כיפור, ככל הנראה טייס. שמו אינו זכור למשתתפים והיה ברשותו אחד משני עותקי הסרט. אם ידוע לכם פרטי המדריך והיכן ניתן לאתר עותק של הסרט, אנא צרו קשר עם ארכיון בית הספר:  [email protected]

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.