משולחנו של המנהל הכללי, ד"ר יוסי בן-דב

הורים, בוגרים ותלמידים יקרים,

ביום חמישי, ה- 24.11.16, פרצה בחיפה שריפת ענק שכילתה שטחים נרחבים והשפיעה על מהלך חייהם של רבים מאתנו. גם סניפי בית הספר עמדו בעין הסערה, וחלקם חוו שעות מתוחות ואף דרמטיות.

בשעה 10:20 החלה אש גדולה להשתולל באזור רמות ספיר, שנראה היה כי היא מתקרבת במהירות לבית בירם. בשעה 10:40 הורנו על פינוי המתחם. הפינוי התבצע במהירות וביעילות ובתוך זמן קצר עזבו את שטח בית הספר כל ילדי הגן, התלמידים והמורים. הורים רבים הגיעו לאסוף את ילדיהם וצוות הגן דאג לפנות את הילדים הנותרים. גם התלמידים המשתתפים בכיתות ה"מחוננים" המתארחות בבית בירם מידי יום חמישי, זכו לטיפול מיוחד. בסביבות השעה 11:30 הוחלט לפנות את סניפי אחוזה ומטו"ס ובהדרגה גם את סניפי הדר. גם הפינוי בסניפים האחרים התנהל בצורה מסודרת וכל התלמידים והמורים הגיעו בשלום לבתיהם או לאזורי הכינוס.

קור הרוח, תחושת האחריות הגדולה והמחויבות המוסרית של צוות העובדים, המורות, המורים, הגננות והגננים הם שהביאו לפינוי המאורגן בכל הסניפים, מנעו פגיעות מיותרות ואף הביאו להצלת המבנים בבית בירם. אני מוקיר אותן ואותם על כך, וגאה באופן בו תפקדו בשעות ההן.

בבית בירם, כעשרים אנשי צוות ומורים נותרו מאחור כדי "להגן על הבית". מעט לאחר שפונו אחרוני התלמידים החלו לבעור במתחם מספר מוקדים של אש – החל באזור גן הילדים, דרך הגדר הגובלת ברחוב איינשטיין, מאחורי חדר המורים, באזור האנדרטה והגדר הגובלת בפנימייה. במהרה התברר כי לוחמי האש יהיו עסוקים במאמצי כיבוי במקומות אחרים בעיר, ולא יוכלו להפנות אלינו משאבים. וכך, בעזרת קבוצה של מורים ועובדים מסורים, שעבדו ללא לאות במשך שעות, ובסיוע מערכת כיבוי האש של בית בירם – הצלחנו, בכוחות עצמאיים, לשמור על בית הספר ללא פגיעה משמעותית. לצערנו, בפנימייה הצבאית נשרפו מספר מבנים, ובהם ביתו של מפקד הפנימיה, ליאור, והמ"פ ניר. נזקים כבדים נגרמו גם לחדרים נוספים בפנימייה וכן לציוד.

למחרת, ביום שישי, לא התקיימו לימודים. צוות התחזוקה המסור החל מיד בעבודות השיקום במטרה להחזיר את הסניפים שנפגעו לתפקוד מלא, וביום ראשון ה-27 לחודש התחדשו הלימודים כסדרם (למעט בבניין וולפסון הקרוב לפנימייה). יום הלימודים נפתח, בכל הסניפים, בשיחות עם התלמידים ובשיתוף הצוותים המקצועיים.

לבנו עם אלה שביתם נפגע, ובמיוחד עם שתיים מהמורות שלנו ו-32 תלמידים שביתם נשרף כליל. צוות ביה"ס, בשיתוף עם קהילת ההורים הנפלאה, עשו ויעשו כל שיידרש על מנת לסייע לאלו שנפגעו ולתמוך באלה הזקוקים לכך.

ועם כל הקושי הכרוך באירוע מן הסוג הזה, שיחה עם צביה ריבן – אמו של אלעד ריבן ז"ל, תלמיד בית-הספר שנספה בשריפה הגדולה בכרמל בשנת 2010 – שפונתה אף היא מביתה ברמות ספיר, הזכירה שכל עוד הפגיעה אינה בנפש ניתן למצוא מזור. אנו מברכים ומודים על כך שלפחות הפעם לא היו נפגעים בגוף.

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

9 תגובות על משולחנו של המנהל הכללי, ד"ר יוסי בן-דב

 1. מאת צביקה מרחב‏:

  יוסי שלום,

  ברכות על הפנוי המסודר ללא שנפגע איש.

  צביקה מרחב

  • מאת יוסי בן-דב‏:

   צביקה יקירי,
   תודה על התגובה המפרגנת. שמחים שהכל נגמר בשלום.

 2. מאת מאיר חת‏:

  התרגשתי מאד למקרא האירועים שפגעו בבית הספר וההתמודדות עם האסון. אתרום ברצון לסיוע בשיקום הנזקים ואני קורא לבוגרי בית הספר להירתם למשימה.

  • מאת יוסי בן-דב‏:

   מאיר יקר,
   תודה גדולה על תגובתך. נהיה אתך בקשר בימים הקרובים.
   שבת שלום, יוסי

 3. מאת מרים בן פרץ‏:

  שלום רב, שמחתי לקרוא שבית הספר לא נפגע קשות הודות לפעילות המסורה של הסגל . יישר כוחכם! בתקוה לימים שקטים וטובים ובברכות חמות מרים בן פרץ

  • מאת יוסי בן-דב‏:

   מרים יקרה,
   תודה על המלים החמות שלך. אכן הייתה זו דרמה לא קטנה שהסתיימה לשמחתנו ללא נזקים משמעותיים.
   אנחנו ממשיכים בתמיכה ובטיפול במורות ובתלמידים שלנו.
   שיהיה סוף שבוע נעים ןחמים, יוסי

 4. מאת רועי מרגלית‏:

  שלום
  כל הכבוד על הפינוי המהיר ועל קור הרוח וכמובן יש לברך על שלא היו נפגעים בנפש

  רועי מרגלית

  • מאת יוסי בן-דב‏:

   רועי יקר,
   טוב לקבל תגובות כמו שלך שמעידות על המעורבות והאמפטיה של הבוגרים שלנו.
   שיהיה סוף שבוע שקט וחמים, יוסי

 5. מאת טליה לוית-אביבי‏:

  ליבי החיפאי כואב את האסון בחורשות ילדותי
  ממש בתוך הבית.
  מחזקת את ידיכם בטיפול ״בכוויות״ – טליה לוית-אביבי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *