מנהל החטיבה העליונה – מנדי רבינוביץ’

מנדי רבינוביץ'

מנדי רבינוביץ, מנהל בית בירם, בביה"ס הריאלי העברי בחיפה, משנת 2010,
בן 51, תושב קדימה-צורן שבשרון, נשוי לאורית ואב למאיה, שירה, ורון.

במהלך 26 השנים בעולם החינוך הבית ספרי צמח מנדי בשורת התפקידים ממורה לשל"ח, מרכז שכבה, מנהל תיכון לנוער בסיכון ולפני עשר שנים הגיע לבית בירם במטרה לפעול להכוונת בוגרי בית הספר להיות אליטה משרתת, הפועלת להנחלת ערכי המצוינות האישית והסולידריות החברתית, ברוח חזונו של בית הספר.

מנדי הינו בוגר בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית (מחזור י'). בימים אלה משלים את כתיבת הדוקטורט בהיסטוריה יהודית אמריקאית: "היינו הפלמ"ח האמריקאי" – יהודים אמריקאים ותרומתם להקמת מדינת ישראל וביסוסה.

תפיסת החינוך של מנדי – מאמין גדול בכוחם ובתפקידם של מנהלי בתי הספר בהובלת בתי הספר באופן עצמאי, תוך כדי לקיחת אחריות מלאה על רווחתם הנפשית של תלמידיהם, הישגיהם הלימודיים, כישוריהם החברתיים וטיפוח מנהיגותם האישית והחברתית. מאמין גדול בתפקידם החברתי והמעצב של המורים כמחנכי הדור לצד מרכזיותם של תנועות הנוער והמסגרות הקדם צבאיות בהכשרת מנהיגות הצעירים של ישראל. רואה את ישראל כמדינתו של העם היהודי בה ראוי שיתקיים שוויון זכויות אזרחי מלא לכל תושביה ברוח מגילת העצמאות. מוצא את האתגר הישראלי המרכזי היום במאבק בקיטוב והשיסוי החברתי והפוליטי ובצמצום הפערים הכלכליים בין אזרחי ישראל באמצעות חיזוק כישורי המסוגלות וטיפוח ערכי המצוינות והאחריות האישית לצד הגברת אחריות המדינה על טיפוח אוכלוסיות טעונות טיפוח.

בעבר ניהל מנדי במשך שש שנים את תיכון "הדסה נעורים" שם פיתח פדגוגיה המשלבת הוראה חינוך וטיפול להעצמת אוכלוסיית תלמידים מוחלשת ברוח "אף ילד לא נשאר מאחור"- מענה אישי מפולח ומותאם על בסיס מיפוי דינאמי של כל תלמיד על פי תכלול יכולותיו, מידת המוטיבציה ומצב התפתחות התקוותיות (hopefulness). בין שני תפקידי ניהול בית ספר היה במשך שנה מדריך ארצי למניעת התנהגויות סיכוניות באגף קידום נוער במשרד החינוך וניהל פרויקט יזמות חברתית "זינוק למחר" בעמותת קו הזינוק, כחלק מהתוכנית הבינלאומית YouthActioNet  של קרן הצעירים הבינלאומית IYF.

בין תפקידיו הציבוריים – התנדבותיים:

  • בין השנים 2008-2013 כיהן כסגן (בתואר) ראש מועצת קדימה – צורן ומחזיק תיק החינוך ביישובו וקידם את הקמת בית הספר התיכון הראשון ביישוב "תיכון עודד".
  • ליווה כמנטור מנהלים ואנשי חינוך בתחילת דרכם בתוכנית "שגרירי רוטשילד" ומכון מנדל למנהיגות. כיום מייעץ בהתנדבות לעמותות בתחומי החינוך והחברה.
  • חבר בועד המנהל של כפר הנוער "מנוף" המתמחה בטיפול בנוער בסיכון.
  • כיום מוביל מנדי שני מיזמים חברתיים כבוגר "קולאב" – החממה לחדשנות חברתית של פדרציית ניו יורק: "תיאטרון המנהלים" – טיפוח ופיתוח מנהלי בתי ספר דרך משחק. "פרויקט 70" – הטמעת הסכמות קהילתיות בנושאי דת ומדינה.

המשפט בו מברך את תלמידיו בסיום כל שנה: "תמיד תחפשו עוד הרים נישאים ופסגות רמות להעפיל אליהן, אך לא כדי שאחרים יראו אתכם, אלא כדי שאתם תיטיבו לראות את האחרים".