איגרת המנהל הכללי לסיום שנה"ל תשע"ז

שלום רב,
בעוד ימים אחדים תסתיים שנת הלימודים תשע"ז. 4,020 תלמידי ביה"ס ייצאו לחופשת הקיץ, מהם 492 שיסיימו את הלימודים בשכבת י"ב – השכבה הגדולה ביותר בתולדות ביה"ס.

השנה האחרונה הייתה מהמורכבות בתולדות ביה"ס אך כולי תקווה שאנו יוצאים ממנה מחוזקים ומוכנים לאתגרים שעוד נכונו לנו. לאחר דיונים ארוכים ומאבק שארך שלוש שנים, הגענו להסכם עם משרד החינוך לפיו כיתות א-ח של ביה"ס תעבורנה בתהליך הדרגתי של 7 שנים למצב של בי"ס עצמאי (ללא תמיכת משרד החינוך), בעוד שכיתות ט-י"ב תמשכנה לקבל את מלוא התמיכה של המשרד (כ-35 מיליון ₪ לשנה) ותישארנה במעמד של "מוכר שאינו רשמי". ההסכם שהושג אינו אידיאלי, אך עיקר חשיבותו בהבטחת עתידו של ביה"ס ושמירה על צביונו ועצמאותו תוך כדי מתן שקט ויציבות ארוכת טווח לביה"ס, דבר שיאפשר לכולנו לחזור ולעסוק במהות: לחנך את התלמידים שלנו ברוח חזון בית-הספר.
בחודש נובמבר פרצה שריפה גדולה בעיר חיפה ששרפה כליל למעלה מ 30 בתים של מורות, תלמידות ותלמידים שלנו. משפחת הריאלי התגלתה במיטבה בימים ההם כאשר ועדי ההורים יחד עם צוות ביה"ס עשו לילות כימים ותמכו במשפחות שנפגעו בציוד, מזון, עזרה במציאת מגורים אלטרנטיביים, תמיכה רגשית ונפשית ועוד.

וכמובן, גם דברים טובים קרו השנה: בסוף אוקטובר חנכנו את הספרייה המורחבת על שם מנחם רייך (מלמל) ז"ל בבית בירם. "הספרייה הריאלית" נבנתה ועוצבה כסביבת למידה עתירת השראה אקדמית, ובה מרחבי עבודה ליחידים ולקבוצות. היא מממשת את התפיסה הפדגוגית של למידה כ"מעורבות בתהליך והבנה בתוצר". השיפוץ המקיף בספרייה, במסגרתו היא הורחבה וחודשה, התאפשר הודות לתרומתו הנדיבה של גיל אגמון, חברו הטוב של מלמל מתקופת הלימודים בבית הספר ובפנימייה הצבאית.בניית הבניין החדש בסניף יסוד אחוזה, שהתאפשרה בזכות תרומה נדיבה של עמותת "היכל אליהו" עומדת בפני סיום כמתוכנן, ואנו פועלים להבטיח שתלמידי הסניף יוכלו לפעול בו כבר ב-1 בספטמבר.

ומה הם האתגרים המרכזיים שלנו לשנה הבאה?

בימים אלו אנחנו חותמים על הסכם עם משרד הביטחון להחזרת הפנימיה הצבאית לפעילות מלאה. השבוע תחל הפעילות של "פלוגת ההכנה" של הפנימייה, ובעוד כחודש ימים, נחליט לגבי זהותם של השוחרים החדשים שיחלו את שנת הלימודים. במקביל, אנו נמצאים בעיצומו של תהליך לאיתור מפקד חדש לפנימייה וגם בגיוס אנשי סגל נוספים.

אנו שמחים וגאים לבשר, כי קיבלנו תרומה נדיבה מקרן משפחת אדלסון לטובת הקמת "מרחבי מֵייקֶרִים" בכל אחד מששת הסניפים של ביה"ס. "מרחבי מייקרים" הינם מתחמים המאפשרים למידה דרך התנסות מעשית ומעודדים תלמידות ותלמידים להמציא, לתכנן, לנסות ולהקים פרויקטים יצירתיים וחדשניים הן במדעי הרוח והן במדעי הטבע. מתחמים אילו יאפשרו "להחזיר עטרה ליושנה" ולתת לתלמידות ולתלמידים הצעירים להתנסות במגוון רחב של עבודות בלמידה בבית-הספר; החל מנגרות ותפירה, עבור לבישול ועד לשילוב טכנולוגיה מתקדמת של מדפסות תלת-מימד וכרטיסים חכמים מסוג "ארדואינו".

המענק הנדיב הזה מהווה עזרה משמעותית מאוד לביה"ס שלנו והוא יביא לא רק להקמת מרחבי המייקרים, אלא גם ישמש לפיתוח תכניות הכשרה והדרכה עבור מורי ביה"ס, שיתנסו בשיטות הוראה אחרות ובפדגוגיה חדשנית, ובכך יעזרו לנו להמשיך ולחזק את מעמדנו כמוסד חינוכי מוביל ומתווה דרך במדינת ישראל. הזכות הגדולה והמחויבות שלנו היא להמשיך לחנך את בוגרי הדור הבא של המאה ה-21 להיות "מעורבים ומשפיעים בחברה הישראלית".
לאלה מכם המעוניינים להעמיק בנושא, ניתן למצוא מידע במאמר המצורף.

לסיום, וכרגיל, תודה גדולה ומיוחדת לסגל המסור של בית הספר: מורות ומורים, גננות וגננים, עובדות ועובדים, שעמדו לצדנו בשנים הללו ויחד עם זאת לא חסכו כל מאמץ כדי להעניק לתלמידינו חווית למידה עשירה, מגוונת ומשמעותית. השילוב בין החינוך החברתי, התפיסה הפדגוגית והדגשים הערכיים היווה תמיד נר לרגלנו, ולאורו נבטיח לפעול גם בהמשך.

זה גם המקום להודות לחברי לצוות הניהול של ביה"ס: שושי, זוהר, מנדי, זהבית, שלומית, אורן, איילה, ליאת, אילת וליאור על השותפות לדרך, התמיכה ועבודת הצוות.

מברך את כולנו בקיץ רגוע ובטוח ומקווה ששנה"ל הבאה, תשע"ח, תהיה חדשנית, מפתחת ומהנה!

בברכה חמה,

ד"ר יוסי בן-דב
המנהל הכללי של ביה"ס

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.