איגרת המנהל הכללי לפתיחת שנה"ל תשע"ח

ערב ראש השנה, תשע"ח

תלמידים, מורים, הורים ובוגרים יקרים,

בפרוס השנה החדשה, אני מבקש לאחל לכם ולמשפחותיכם שנה טובה ומתוקה, בריאות, שלום, שמחה והמשך פעילות פורייה ומפרה.

לשמחתנו, וכידוע לכולנו, לפני מספר חודשים הסתיים המאבק שניהל בית הספר עם משרד החינוך בנושא תשלומי ההורים. הפשרה אליה הגענו בחלוף שלוש שנים תאפשר את המשך צמיחתו של בית-הספר בשנים הבאות. גם המאבק על קיומה של הפנימייה הצבאית נשא פרי, והחודש החלו 45 שוחרים את לימודיהם בבית-בירם. אני מקדם בברכה את סא"ל (מיל.) ידידיה חזני – מפקדה האזרחי הראשון של הפנימייה הצבאית. עתה, משהעתיד התבהר, נחזור לעסוק בעיקר: טיפוח החינוך החברתי-ערכי בצד עידוד המצוינות האקדמית, בפרט בתחומי ה STEAM – Science, Technology, Engineering, Arts & Math.

בחמש השנים האחרונות מעניק משרד החינוך לעובדי ההוראה בחטיבות העליונות מענקים בגין הישגי בתי הספר בהתאם למדדים לימודיים, חברתיים וערכיים. אנו גאים לבשר שמורי ביה"ס זכו במענק זה בארבע מתוך חמש השנים האחרונות, ומברכים ומתברכים בהם.

בסניף יסוד אחוזה  נבנה בית מרשים ומשוכלל הנושא בשורה פדגוגית חדשה, שבו כבר החלו ללמוד כתות ה' ו-ו'.  רווחה גדולה באה לסניף עם כינון בית זה.
השבוע חנכנו את המבנה, באירוע חגיגי שכלל טקס קביעת מזוזות ודברי ברכה, ראש העיר – מר יונה יהב כיבד אותנו בנוכחותו ונשא דברים, בנות מקהלת הסניף שרו מחרוזת שירי יורם טהרלב ושיאו של הערב היה ללא ספק מופע הסטנד-אפ המרגש ומלא ההומור של יורם טהרלב, בו סיפר על המציאות הישראלית מנקודת מבטו העוקצנית.

הלמידה מבוססת פרויקטים שעליה גאוותנו, מתרחבת ומתעצמת השנה בנושא מלהיב חדש – "יוצרנות" (מייקרים). לצורך מימוש הפרויקט, הולכים ונבנים בכל סניפי בית הספר מתחמי מייקרים המאפשרים למידה דרך התנסות מעשית ומעודדים תלמידות ותלמידים להמציא, לתכנן ולהתנסות בהקמת פרויקטים יצירתיים וחדשניים במדעים, בהנדסה ובתחומי ידע אחרים. מתחמים אלה יאפשרו לתלמידות ולתלמידים הצעירים להתנסות במגוון רחב של עבודות כפיים. בית-הספר יעביר בהם סדנאות של נגרות, תפירה, בישול וכן שימוש בטכנולוגיות חדשניות כמו חיתוך בלייזר, סריקה תלת-ממדית וגם הדפסות בתלת-ממד. הכלים המודרניים  יאפשרו להפוך רעיונות יצירתיים למציאות, הן כחלק מהפרויקטים הלימודיים והן כחלק מהפעילות החברתית-התנדבותית, הכוללת בניית עזרים לבעלי מוגבלויות.

הלמידה מבוססת הפרויקטים בשילוב עם מתחמי המייקרים קשורים גם לאתגר המשמעותי ביותר בפניו ניצב בית הספר מדי שנה: לשמר את מעמדו כ"מוסד חינוכי מוביל ומתווה דרך". זהו אתגר מתמשך שמידת הצלחתנו לעמוד בו לאורך זמן קשורה בעשייה של גורמים רבים – ובראשם של מורי בית הספר. כתמיד, אנו נדרשים למצוא את האיזון הנכון בין שימור המסורת והמורשת ארוכות השנים של ביה"ס לבין הצורך לפרוץ דרכים חדשות, להעז ולאתגר את המסגרות הקיימות. אם נשכיל לשלב מזה ומזה, נמשיך להיות אותו מוסד שכבר מאה וארבע שנים מוציא מתוכו עשרות אלפי בוגרים שמובילים בכל תחומי המשק הישראלי: באקדמיה, במדע, בחינוך, ברפואה, בתעשיית ההי-טק, באמנות, בתקשורת ובמערכות הביטחון.

לסיום, אני מבקש להביע תודה גדולה ומיוחדת לכלל הסגל המסור של בית הספר, מורות ומורים, גננות וגננים, עובדות ועובדים, שעמדו לצדנו בתקופת המאבק ולא חסכו מאמץ כדי להעניק לתלמידינו חווית למידה עשירה, מעצימה, מגוונת ומשמעותית. השילוב בין החינוך החברתי, התפיסה הפדגוגית והדגשים הערכיים היה ונשאר נר לרגלנו, ולאורו אנו מבטיחים לפעול גם בהמשך. זה גם המקום להודות לחברי בצוות הניהול של בית הספר: שושי, זוהר, מנדי, זהבית, שלומית, אורן, איילה, ליאת, אילת, חגית וידידיה על השותפות לדרך, התמיכה ועבודת הצוות.

בברכת שנה שבה נדע למצוא מסילות ללב כולם, עם התרגשות גדולה, תקוות חדשות וסקרנות חיובית לבאות,

ד"ר יוסי בן-דב

המנהל הכללי של ביה"ס

 

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.