אירועים ביסוד הדר

ריאלי-חיואר, שכנים טובים
אנחנו יארה ושני, סטודנטיות שנה ב' באוניברסיטת חיפה בחוג לפסיכולוגיה ובחוג לייעוץ. במסגרת תכנית המצטיינים בחוג לייעוץ בחרנו להתנדב ולהוביל את הפרויקט המשותף של בתי הספר הריאלי וחיואר. מטרת הפרויקט היא להפגיש בין הילדים הלומדים בבתי ספר שכנים, ולאפשר להם כבר מגיל צעיר את ההזדמנות להכיר זה את זה… לגלות מכנה משותף למרות השפה השונה וגם ליצור קשרי חברות.
אחת לשבועיים תלמידי כיתה א2 מהריאלי נפגשים עם תלמידי כיתה א' מחיואר, ותלמידי כיתה ב2 מהריאלי נפגשים עם תלמידי כיתה ב' מחיואר. הספקנו כבר לשחק יחד, לבקר בשני בתי הספר, ללמוד שמות של חיות בעברית ובערבית, להקשיב לסיפור "ציפור הנפש" ולהקשיב זה לזה.
ברוח יום המשפחה, ילדי כיתות א' נפגשו והתחלקו לזוגות מהריאלי ומחיואר. כל זוג צייר את המשפחה שלו בדף משותף, וכתב את השמות של בני המשפחה בעברית ובערבית. תוך כדי האזנו יחד לשירים בערבית ובעברית הקשורים ליום המשפחה.

פינת הקריין

"לו שני מטבעות לי בעולם, באחד – אוכל לגופי, בשני – ספר לנפשי". (פתגם סיני )
בכיתה ב' מרבית הילדים כבר קוראים באופן שוטף, תפקידנו הוא לשמר את חדוות הקריאה. בכיתה ב'2 אנו עושים זאת באמצעות "פינת הקריין" . כל ילד בתורו, בוחר קטע קריאה שמעניין אותו: קטע מתוך ספר אהוב, קטע מידע או טקסט שהוא בעצמן חיבר. על הילד להתאמן בקריאה על הקטע במהלך שבוע- לקרוא בשטף ובהטעמה, לפי סימני פיסוק. ביום שישי, הוא מקריא את הקטע לפני חבריו לכיתה. בסיום הקריאה, חבריו יכולים לשאול אותו שאלות לגבי הקטע שקרא.
פינה זו עונה על מספר מטרות בשלב זה בכיתה ב':
– אימון על שטף הקריאה.
– עידוד הקריאה והכתיבה.
– עידוד הבחירה החופשית של ספר קריאה.
– עידוד הבחירה של קטע מהספר לקריאה קולית בפני עמיתים כקהל שומעים.
– פיתוח המודעות לרכיבים של קריאה קולית משמעותית לשומעים.
– חיבור קטע קריאה בנושא מסוים.
– פיתוח הקשב לקריאה של עמיתים
– שיתוף כלל ילדי הכיתה במהלך ארוך טווח, בו כל תלמיד, בתורו, יהיה "קריין".

 

במסגרת מפגשי חונכים- חניכים נפגשו תלמידי כיתות ב2+ה2 למפגש כתיבת סיפור בצוותא, על פי דגם הסיפור העלילתי. תלמידי כיתה ב 2 למדו לכתוב סיפור על פי מאפייני הסיפור העלילתי. החונכים מכיתה ה2 הצטרפו אליהם והמשימה הייתה לכתוב ביחד סיפור. כל חניך וחונך קיבלו סימניה אשר עליה מחוון לכתיבת הסיפור. הילדים משתי הכיתות התגייסו למשימה, חשבו על רעיון לסיפור והתחילו לפתח אותו ביחד כיד הדמיון הטובה עליהם. האווירה בצוותים הייתה טובה וניכר שיתוף הפעולה בין החונכים לחניכים. אין ספק, שפעילות זו תרמה לחניכים ולחונכים כאחד.

חברת הילדים 'בריאות'
בחברת 'בריאות' החלנו בתהליך של תכנון שלוש פעילויות לטובת הקהילה: הכנת א. בוקר, יום ספורט והתנדבות בבית חולים. החברה התחלקה לחברות קטנות, וכל קבוצה עבדה על המיזם שלה.
נתקלנו בקשיים והפעילויות לא התפתחו – התגלעו וויכוחים וחוסר הסכמה בין הילדים.
החלטנו להתמקד בהתנדבות לבית חולים. יצרנו קשר עם בית חולים 'בני ציון', ועם איש קשר שמוכן היה ללוות אותנו, תכננו פעילות וקבענו תאריך. לאחר שיח עם מורים, הבנתי שפעילות בבית החולים יכול להוות עבורם סיכון בריאותי, ולכן ביטלנו את התכנית.
שוב חשבנו מה נוכל לעשות – הילדים התעקשו לקיים פעילות מחוץ לבית הספר, אך לא מצאנו 'בית' שנוכל לבוא ולתרום בו. בסוף, החלטנו לעשות משהו עבורנו שבסופו של דבר התפתח למיזם עבור קהילת הסניף.
החלטנו להכין עוגיות בריאות וליהנות מן העשייה…. את העוגיות הרבות שנשארו לאחר שאנו זללנו החלטנו למכור במכירה בית ספרית. מכרנו כל עוגייה בשקל. את הכסף שאספנו, כ170 ₪, אנו תורמים למיזם 'מתנות מחבקות' – רכישת מתנות לחדר מתנות בבי"ח רמב"ם, עבור הילדים המאושפזים. בנוסף, מספר בנות בחברה, החליטו להתנדב על מנת לקדם את המיזם של 'מתנות מחבקות' וכבר תלמידים לא מעטים בבית הספר תרמו עד כה מתנות מחבקות מכובדות. ילדים והורים יקרים, כולכם מוזמנים לתרום מתנות על מנת לשמח ילדים 🙂

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.