אשכול הגנים

ט"ו בשבט הגיע לאשכול הגנים
חג זה הינו הזדמנות להעמיק עוד יותר את הלמידה בנושאים "הירוקים", שהם חלק משגרת אשכול הגנים הירוק ולהוסיף חוויות נוספות לילדים. ולכן, העמקנו את הלמידה בנושא קיימות ואיכות הסביבה, כאשר שמנו את הדגש על למידת הנושא יחסי הגומלין שבין האדם לטבע. הילדים הכירו את עצי ופרחי ארצנו, בעיקר בסביבתנו הקרובה, נחשפו למקומות יפים בארץ בהם טיילו עם משפחותיהם ולמדו עוד על החשיבות שבשמירה על הסביבה וטיפולה. את מצוות החג קיימנו בכמה דרכים: ערכנו סדר ט"ו בשבט אשכולי, שבו שרנו משירי הארץ, למדנו על פירות האילן וטעמנו מהם. בנוסף שתלנו שתילים ברחבה הקדמית שלנו, והשתתפנו בנטיעות בפנימיה הצבאית.

נטיעות בשטח הפנימיה – יחד עם סניף מטו"ס
בחג ט"ו בשבט הוזמנו על ידי ועד הורי מטו"ס והמנהלת זהבית זליג, להצטרף לסניף מטו"ס, שביצע יום נטיעות בשטחי הפנימיה הצבאית. ילדי הגנים השתתפו בטקס קצר ולאחריו כל גן קיבל חלק משלו בשטח הפנימיה, בו נטע עצים חדשים ושתל שתילים.

הטכניון מגיע לאשכול שלנו
לאחרונה הצטרפנו לתכנית לימודים מרתקת שפותחה בפקולטה להנדה כימית בטכניון. התכנית נקראת "מהנדסי כימייה צעירים". מיד לאחר פסח נחל בהפעלתה בגנים הבוגרים שלנו. התכנית כוללת ערכת ניסויים מרתקים אותם מבצעים בקבוצות קטנות בגנים, ומסכמים יחד את הממצאים. הניסויים הצפויים לנו, לדוגמא: הר געש של קצף (תגובת חומצה בסיס), ויטמין סי, ניקיון וחיידקים ועוד.

ביקור במוזיאון הימי
ילדי גן ניצנים הקטנטנים שלנו ביקרו במוזיאון הימי בחיפה. נושאי הפעילות היו מהו מוזיאון ומה מיוחד במוזיאון הימי? (לחלק מהילדים היה זה הביקור הראשון במוזיאון), מהי ארכיאולוגיה? ובעיקר אילו אוצרות התגלו בים?. הילדים צללו בדמיוניים אל מתחת לפני המים ו"מצאו" דברים עתיקים ואוצרות במעמקי הים. לבסוף שמעו סיפורים על פיראטים, ויצאו למצוא אוצרות בחוף. בקרוב יבקרו ילדי גן חורש וגן הדרים במוזיאון העיר חיפה.

יום שני ביער
פעם בשבוע ובאופן קבוע, יוצאים ילדי גן הדרים לחורשה שנמצאת בין רחובות איינשטיין והנטקה, זאת, כחלק מהיעד שלנו לשנה זאת, והוא העמקה של התכנית "הירוקה" בגן. הילדים והצוות חוצים את חצר בית בירם ואת הפנימיה, פוגשים בתלמידנו, מכירים את סביבת הגן הפיזית והאנושית, וחוצים את רחוב אינשטיין בירידה לחורשה. שם, ישנו אזור קבוע שבו הם מתמקמים עם מחצלת, משוטטים באזור, כשהם חוקרים את הטבע עם זכוכיות מגדלת, מגדירי צומח וחי מיוחדים לגני ילדים, מבצעים פעילות מוסיקלית עם חומרים מן הטבע, בוחנים מה השתנה באזור? וכך לומדים על עונות השנה ומזג האוויר. הילדים לומדים להעריך את מתנת הטבע, דרך ההתנסות הרב חושית. את החוויה מלווה גם ספר המסביר כיצד ניתן להיות חוקר, כאשר כל שבוע הילדים מאזינים בהנאה לפרק נוסף. לאחר השריפה חלק מהחורשה נפגע והילדים צופים בהשתקמות ובהתחדשות במקום.

מתנה לחורשה שלנו – גינת המשאלות של גן הדרים
לאחר השריפה הילדים שלנו מצאו אזור שונה בחורשה שלהם ובסביבתו, והדבר היה לא קל עבורם. החלטנו להעניק מתנה לטבע, ולברך אותו. כל ילד הביע משאלה, מה הוא מאחל לחורשה שלנו בפרט, והיא נרשמה על חלוק נחל שקושט על ידי הילדים. הבחירה בחלוקי נחול נבעה מהרציונל של שימוש באבן כחומר חזק שמשדר ביטחון חוזק ועמידות, אל מול תחושת הארעיות והפתאומיות שהביאה עימה השריפה. בהמשך, יצרו הילדים פרחים מחומרים ממוחזרים, כשהרציונל הוא כמובן מחזור. על סלע חלק כתב הצוות איחולי שיקום ופריחה לחורשה שלנו, וזה הונח על גדם של גזע עץ שניזוק. סביבו הקימו הילדים את גינת המשאלות שלהם, שבה הציבו את הפרחים והאבנים. התוצאה בשטח מרהיבה ביופייה.

 

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.