דברי מנהל בית בירם לטקס יום השואה – תשע"ו

"הכל אסור לנו והכל אנו עושים" (המורה חיים קפלן מגטו ורשה כתב כך ביומנו בגטו).

דברי מנהל בית בירם לתלמידי החטיבה העליונה, יום השואה תשע"ו:

זהו הנושא המרכזי של אירועי יום הזיכרון לשואה והגבורה בשנה זו. ומה אנו עושים עתה?
גבורה בשואה לא היתה רק מרד חמוש גבורה היתה בעיקר עמידה רוחנית איתנה לנוכח ביטול האדם ומחיקת זהותו. היא היתה הכרעות אתיות נוראיות של ראש יודנראט שמעדיף למסור את חייו מאשר לקרוע אם מבנה. היא הייתה ההתגברות על הנטייה החייתית שבאדם רעב וחלוקת פת לחם אחרונה עם אדם רעב אחר שאינו מכיר.
ובכל זאת, בסופו של דבר, למרות הגבורה, המרד והעמידה העם היהודי כמעט הושמד. בשורה התחתונה, היינו יכולים להישאר עם רק בזיכרון ההיסטוריה, עם הסיפורים ההירואים אבל ללא קיום ממשי.

ושרדנו. יש לאמר את האמת לא בזכות רוח הגבורה של הקורבנות והניצולים ולא בזכות היישוב הציוני שהתגבש בארץ ישראל . העם היהודי ניצל בזכות הרוח האיתנה והקורבנות הרבים שהקריבו מעצמות העולם החייל האמריקאי שרץ מול האש בחוף "אומהה" בנורמנדי והטנקים הרוסים שחצו את הויסלה. ניצלנו בזכות ראש ממשלה בריטי שהכריז שלעולם לא ניכנע, בזכות נשיא אמריקאי נחוש לא פחות שלא פחד מהפחד עצמו, ורודן סובייטי שמחיר של חיי אדם לא עצר אותו בדרך להדיפת הנאצים מאדמתו.
העם היהודי חזר להיסטוריה, רגע לפני שהוצא ממנה. רק בימים אלו חוזר מספר היהודים בעולם להיות כפי שהיה לפני השואה כ – 13 מיליון.
ניתן היה להסתפק בשורות אלו ולחתום את דבריי באמירות השגורות והנכונות לא עוד, רק אנו נגן על עצמנו, ושנצח ישראל הוא לעד. אני מאמין במילים אלו בכל ליבי. כישראלי, כיהודי וגם כמי שגדל על ברכיה של סבתא ששרדה את הגיהנום וילדה את אמי במקום ביתה הבכורה שנרצחה מול עיניה.
ועתה מה, האם אכן את "הכל אנו עושים"? כתלמידים שבחרו ללמוד בבית הספר שייעודו להשפיע על החברה והמדינה ראוי שתטו אוזן לדברים הבאים:
עוד לא עשינו די בהפיכת מדינת ישראל למקום הבטוח ביותר בעולם עבור היהודים. עוד לא הגדרנו גבולותינו ועוד לא פתרנו את הסכסוך עם שכנינו שגובה מחיר דמים מתמשך.
רבים מעימנו עוד לא הפנימו את חיוניות האחדות הפנימית לחוסן הלאומי שלנו. רבים מידי פונים לאפיקים של הישרדות והתבצרות אישית זה כולל את אלו המשתמטים משירות צבאי משמעותי ולא מבינים את עומק הזכות לשרת בכוח צבאי יהודי עצמאי, אלו המחפשים רווח אישי ומיקסומו על חשבון אחרים חזקים פחות, אלו המחפשים לעצמם נתיבי זהב אקסקלוסיביים וחיים בבועה.
לבושתנו לא עשינו די, כפי שהודו אמש הנשיא ורה"מ, עבור ניצולי השואה שבקרוב ייעלמו מחיינו. הפקרנו אותם, העדפנו לאכול לשובע ולשתות לרוויה בזמן שהם נותרו מוזנחים בקרן הזווית של החיים.
אנו לא עושים די כדי למגר ולפעול נגד קומץ גזען ומתועב מבני עמנו שמכרסם בדמוקרטיה הישראלית ומסכן את מציאות חיינו. עדין מסתובבים ביננו כמה גורמים המנסים להוביל מהלכים פשיסטים ולחבל בחוסן הלאומי שלנו. כמו את סגן הרמטכ"ל, גם אותנו זה צריך להפחיד מאוד.
מספר היהודים בעולם חשוב אך חשובה מכך איכותם. מה זה אומר להיות יהודי כיום? מה מגדיר אותך כיהודי? תיקון עולם או שנאת זרים?
רוחות רעות נושבות בעולם. אותו עולם שאז שתק והפקיר את היהודים , עדיין רווי באנטישמיות שמרעילה את המרחבים הציבורים והגיעה עד לליבן של מפלגות מפוארות בדמוקרטיות מהוללות כמו מפלגת הלייבור הבריטית. גם כאן מוטלת עלינו החובה לפעול בנחישות כדי לוודא שהרוחות הרעות הללו יוכחדו וכל יהודי בעולם יחוש בטוח ומוגן אנו אחראים גם על זה.
והחשוב ביותר עלינו לעשות יותר עם עצמנו. אנו זוכרים שאת השואה ביצעו אנשים רגילים שהיו יכולים לשבת עתה כאן באולם הזה ולא הייתם מזהים או מאמינים שהם מסוגלים לירות בראש של ילדה מול עיני אמה, אפילו כדי לוודא הריגה.

תלמידים,
היזהרו והישמרו מעצמכם. בן האדם יכול להגיע לדרגות גבוהות מאוד אך גם לשפל שיפתיע מאוד אף את עצמו.
בואו נעשה יותר כדי להיות בני אדם טובים יותר, כל יום, קצת טובים יותר מאתמול.
מנדי

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.