הצגות למידה, סיורים ורובוטיקה – במטו"ס

חגיגה של תוצרים והצגות למידה
הצגות למידה הן תמיד סיבה טובה להתרגשות, בעיקר כאשר הן מתקיימות בכיתות היסוד. תלמידי כיתות ב'-ג' ומורותיהן, הזמינו את ההורים לצפות, ללמוד ולחוות יחד, את תהליך הלמידה הנעשה במהלך המחצית הראשונה במסגרת שעורי המדע.
תלמידי כיתות ב' הוליכו את ההורים ב"מסע" שעוברת הכותנה מן הסיב אל החולצה.
תלמידי כיתות ג' הזמינו את ההורים לחוות יחד ערב מדעי ו"מחשמל" בו הם שיתפו את ההורים בתהליך הלמידה שעברו בנושא המעגל החשמלי. בנוסף התקיימו סדנאות.

 

תלמידי כיתות ד' הציגו כרזות צבעוניות אשר ביטאו את תהליך הלמידה שלהם בפרויקט "חיפה עיר רב תרבותית", במסגרת לימודי מולדת. במקצוע התנ"ך הציגו תלמידי כיתות ד' את תוצרי הפרויקט: "ידיעות לא אחרונות".
תלמידי כיתות ה' למדו בשעורי גיאוגרפיה על מבנה האטלס והציגו את הפרויקט: "אטלס – ספר של מפות או יותר מזה?" במקצוע התנ"ך הציגו את תוצרי הפרויקט: "מנהיגות בראי התקופה", דרך ציורי קומיקס וכתבות עיתון. תלמידי כיתות ו' הציגו את תוצרי הפרויקט "החותם היווני", שנערך בשעורי ההיסטוריה, ובמקצוע התנ"ך הציגו את תוצרי הפרויקט:"בחירות או לא להיות".

תלמידי כיתות ז' הציגו בפני הוריהם יצירות מקוריות שהיוו חלק מתהליך הלמידה בפרויקט: "קולותיהם של מתבגרים", במסגרת שעורי הספרות. במסגרת הפרויקט בגיאוגרפיה הציגו התלמידים תוצרים כחדרי בריחה בנושא: "על קרקע לא יציבה".
תלמידי כיתות ח' הציגו תוצרים חזותיים וצבעוניים בתנ"ך בנושא: "האדם מול אלוהיו- האדם מול עצמו". במסגרת שעורי ההיסטוריה הציגו תוצרים שנעשו במתחם המיקרים וממחישים את נושא הפרויקט: "מבנים היסטוריים – שינויים ומהפכות". בפרויקט בפיסיקה הציגו התלמידים תוצרים מכאניים המדגימים כוחות בפרויקט שנושאו:"מודדים עולם בתנועה". במקצוע  הגיאוגרפיה הציגו תלמידי כיתות ח' את תוצרי הפרויקט "על אש בקצה הקרחון" בעזרת פלקטים ולוחות. תלמידי כיתות ט' ערכו ערב שירה במסגרת הפרויקט בספרות: "פרצופה של המדינה". בפרויקט בהסטוריה "מדינת לאום- אתגר של זהויות", נערכו דיונים משפטיים רבי משתתפים. במקצועות המדעים בכיתות ט' נערכו הפרויקטים: "אנרגיה ירוקה", ו"הנדסה הפוכה".

  

לומדים לא רק בכיתה: סיורים הצגות וביקורים מעוררי השראה
תלמידי כיתות א' ביקרו במוזיאון הימי הלאומי ועסקו בנושא: "המוזיאון הראשון שלי". בפעילות גילו התלמדים מהו מוזיאון ימי, ובחנו את המוצגים המרתקים המצויים בו באמצעות התבוננות בפריטים העתיקים ובדגמי הספינות המשוחזרים. התלמידים הצעירים למדו על יורדי הים הקדומים ועל התרבויות שחיו לחופי הים התיכון.
תלמידי כיתות ג'-ד' יצאו לאולם האודיטוריום לצפות בהצגת התיאטרון "דנידין וספינת המעפילים" בהפקת תיאטרון גושן. המחזה עסק בדני דין וחבריו, המחליטים להביא אל החוף ספינת מעפילים שהבריטים מנסים לעצור.
תלמידי כיתות ג'-ו' צפו בהצגה "תמונה של מדינה" בהפקת התיאטרון הארצי לנוער. העוסקת בהיסטוריה של המדינה.
במסגרת לימודי המדעים, יצאו תלמידי כיתות ד' לפעילות במכון הביולוגי שבגן החיות. נושא הפעילות היה:"שלד ותנועה". התלמידים צפו בתצוגות בעלי החיים שבגן החיות והתנסו בפעילות במעבדה.
במסגרת לימודי הגיאוגרפיה יצאו תלמידי כיתה ח'7 יחד עם תלמידי בית הספר "אל-בירוני" לסיור משותף בעיר חיפה, בו מדדו את נתוני מזג האוויר בחיפה.
במסגרת הפרויקט בספרות "פרצופה של המדינה", יצאו תלמידי כיתות ט' לביקור בתיאטרון חיפה, הביקור כלל סדנאות דרמה, סאונד וביקור מאחורי הקלעים. לאחר הביקור בתיאטרון המשיכו התלמידים לרחוב הרצל, לאיסוף חומרי השראה לכתיבה.

מסעות וטיולים
תלמידי כיתות ב' יצאו לטיול טבע בנושא "החי והצומח בעונתו" באיזור אלוני אבא ובבית לחם הגלילית. מדריכי הגדנ"ע הצטרפו ליום זה, ולימדו את הילדים על החי והצומח במקום.
תלמידי כיתות ג' יצאו לטיול מלא חושים ושמש בגני הנדיב. טעמו, הריחו ולמדו על הצמחייה המגוונת באזור.
תלמידי כיתות ד' יצאו לטיול בנחל תנינים ועין צור. במהלך הטיול למדו בעזרת מדריכי הגדנ"ע על שמורות הטבע והמעיינות.
תלמידי כיתות ז' יצאו ליום שדה בנחל השופט. במהלך הפעילות הכירו התלמידים את הנוף והטבע, ופעלו בשטח במגוון משימות והפעלות שהמחישו להם את השטח והסובב אותם.
תלמידי כיתות ט' יצאו ליום שדה בנחל יגור שבכרמל. במהלך הפעילות הכירו את הכרמל, הנוף, הטבע והאדם, על מגוון הקשרים ויחסי הגומלין ביניהם בעבר והיום. מסלול זימן התמודדות עם מכשולים טבעיים והנאה מנוף מרהיב.

 

ארועים במטו"ס: ביקורי סופרים, יום החלל, ורובוטיקה.
במסגרת פעילויות עידוד קריאה בספרייה, תלמידי כיתות א'-ב' פגשו את הסופרת ומאיירת ספרי – הילדים מירי לשם – פלאי. במפגש, הסופרת שיתפה את הילדים בחייה האישיים, הלבטים שליוו אותה בילדותה ואהבתה לכתיבה וציור. הסופרת הציגה בפני הילדים מחברות מהיותה בכיתה ד' ובה כתבה בכתב יד סיפור ראשון.בהמשך, היא סיפרה על תהליך הכתיבה והאיור של ספרים. תלמידי כיתות ג' פגשו את הסופר וחוקר הפולקלור, שלמה אבס אשר סיפר על תהליך כתיבת הסיפורים, וריתק את הילדים בסיפור עממי מותח.

תלמידי כיתות ה', ז'- ח' השתתפו בפעילות במסגרת "יום חלל", שנערכה לזכרו של האסטרונאוט, אילן רמון ז"ל. התלמידים הקשיבו להרצאה על האסטרואידים והשפעתם על פני כדור הארץ ועל הירח. לאחר ההרצאה התנסו התלמידים בבניית דגמי חלליות ושיגורם לאוויר. בסיום הפעילות צפו כולם בשיגור טיל לגובה של 150 מטרים.

נבחרת הרובוטיקה הבית ספרית, "סופר נובה" השתתפה בתחרות מחוזית של  FLL ישראל.  במהלך התחרות, הציגו התלמידים את הרובוט שבנו ואת פרויקט החקר שחקרו בנושא המים. בתחרות בהיכל הספורט ברוממה השתתפו 44 קבוצת מכל הארץ.  לאחר תחרות ארוכה ומאתגרת, זכו חברי הנבחרת בחוויה ולמידה משמעותית.

חבורת היזמים הצעירים של מטו"ס, התארחו והשתתפו בתוכנית של ארגון היזמים הצעירים בביבת הספר ת של תלמידי חטיבות ביניים בחיפה המשתתפים בתוכנית של ארגון היזמים הצעירים התארחו ב"בית הספר לניהול וכלכלה של המכללה האקדמית",  לקראת תחרות אזורית בה הם ינסו למכור לציבור מוצר שהם מייצרים. המוצר הוא פח אשפה מיוחד העוזר לשמירה על איכות הסביבה.

במסגרת תכנית "אורחים ומתארחים" של מחוז חיפה, התארחו במטו"ס מורים רבים. הביקור כלל הרצאה של מורי מטו"ס המתארת את מודל הלמידה המיטבית שפותח בבית הספר, ואת תהליך הלמידה המשולבת פרוייקטים הנגזר ממנו. בהמשך הוצגו ע"י התלמידים תהליכי למידה ותוצריהם במגוון רחב של תחומי דעת כגון: ערבית, ספרות, לשון, אנגלית, גיאוגרפיה, היסטוריה, כימיה ופיזיקה. בחלק מהמהלכים משולבות טכניקות אומנות, גרפיקה, הדפסה בתלת מיימד וחיתוך לייזר.

חגים ונהנים במטו"ס
כמיטב המסורת גם השנה נערך בט"ו בשבט "חידון צמחים" לכיתות א'-ג'  שהיה חגיגה של צבע וטבע. בנוסף לכך, התקיימו בכיתות החטיבה הצעירההפסקות פעילות בסימן ט"ו בשבט.
במסגרת שיעור "פיתוח חשיבה יצירתית" יצרו תלמידי שכבת ד' עציצי גבס בעלי תבנית גאומטרית. בשעורי האומנות קישטו ועיצבו עציצים עבור יום המשפחה.

  

שוק תחפושות מיד שנייה נערך במטו"ס כשבוע לפני חג הפורים, תלמידים רבים יצאו עם תחפושת חדשה הביתה, ועשרות תחפושות נתרמו לילדים שמשפחות ממשפחות נזקקות.
"משנכנס אדר מרבין בשמחה", ובמטו"ס אמירה זו באה לידי ביטוי בתהלוכת תחפושות צבעונית ושמחה במיוחד, שכללה את כל תלמידי ביה"ס. אחריה פעלו ביתנים היתוליים שהוקמו ברחבי ביה"ס, ולקינוח התאספו כולם בכיתות להחלפת משלוחי מנות.

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.