מסעות, חגיגות, לימודים ועוד – במטו"ס

שעורים שבשגרה / לומדים מדעים
הקטנטנים בריאלגן אינם נחים לרגע. לקראת החנוכה ערכנו מסיבה חגיגית ומיוחדת.
בחנוכה ההורים הוזמנו להתכבד בלביבות וסופגניות מעשה ידיהם של ילדי הגן.
נחל לוטם הפך להיות "הנחל של הגן, שכן ילדי הגן מטיילים, נהנים ולומדים בו.
במסגרת חוגי העשרה הילדים הצעירים לומדים על החלל, על אומנים שונים, חוקרים ולומדים את סודות הכימיה.
חצר הגן שודרגה והוקם גן משחקים חדש להנאתם של הילדים.

קסמי הכימיה "מקסימים" גם את תלמדי כיתות א' אשר מדי שבוע פוקדים את מעבדות בית-הספר ועורכים ניסויים מרתקים.

תלמידי כיתות ב' וצוות מורות המדעים הזמינו את ההורים לבוקר מדעי בנושא הכותנה. בבוקר זה הילדים הציגו בפני ההורים, את הפרויקט ״מהסיב אל החוט״ וניהלו עימם שיחה מדעית על השלבים, מגידול הכותנה ועד התוצר המוגמר.

לאחרונה עוסקים התלמידים הצעירים בנושא חומרים, תמיסות, חומציות ובסיס. במעבדה ערכו ניסויים שונים וראו מה קורה כאשר מערבבים חומרים שונים.

כיתות ג' ציינו את סיום לימודיהם בנושא המעגל החשמלי בערב חגיגי. התלמידים הציגו בפני ההורים הנרגשים את המוצר אותו הגו, תכננו ואף יצרו, שבתוכו חבוי מעגל חשמלי.
בנוסף עסקו כיתות ג' בלמידה פעילה בנושא "סדר פעולות חשבון", שכללה שיח מתמטי על הצורך בחוקים חשבוניים בעקבות האזנה לסיפור, ועבודה בקבוצות.

כיתות ד' ציינו את סיום הפרויקט בתנ"ך ובכישורי שפה "ריגול מאז ועד היום", בהצגת למידה חגיגית. האורחים הרבים שהגיעו שמעו על התהליך הלימודי והחוויתי של התלמידים, על מפגשים עם אנשי ריגול וחקירות בני זמננו, ואף סיירו בתערוכה בה הוצגו תוצרי הפרויקט – קופסא ומזוודה – "ערכת חובה למרגל".

תלמידי כיתות ז' השתתפו ביום שיא בנושא אסטרופיזיקה. במהלך היום נחשפו התלמידים למושגים מעולם הפיזיקה, למדו על חורים שחורים, גלקסיות, ירחים ושנות אור. בהמשך, בלמידת עמיתים, התלמידים הציגו את הניסויים שהם ערכו בכיתה על צפיפות חומרים ואף למדו מחבריהם על מדידת טמפרטורה ומהירות.לומדים לא רק בכיתה – ביקורים במוזיאונים, בטבע, וקמפוס.
תלמידי כיתה ב' ביקרו במוזיאון טיקוטין לאומנות יפנית ועסקו בנושא "יפני ליום אחד". במהלך הפעילות במוזיאון, הילדים התנסו בפענוח השפה החזותית של מוצגים מהתרבות היפנית, תוך כדי התבוננות מעמיקה ושאילת שאלות, השערות ותובנות לגבי היצירות המוצגות במוזיאון. באמצעות ביקור בחדר יפני מסורתי למדו התלמידים באופן חווייתי, על התרבות היפנית הייחודית.

תלמידי כיתות ג' יצאו לסיור בהובלת מדריכי הגדנ"ע של ביה"ס, ברמת הנדיב ובגני הנדיב. התלמידים עסקו בשמירת הטבע, התנסו בהגדרת צמחים, ולמדו על סוגי קרקעות; התבוננו במערכת היחסים בין האדם לטבע ופגשו ריחות, צבעים ומרקמים מתוך ההוויה של המקום הקסום הנמצא על רכס הכרמל.

תלמידי כיתות ד' ביקרו במוזיאון העיר חיפה שבמושבה הגרמנית. הביקור הינו עוד נדבך בתוכנית הלימודים של תלמידי השכבה ב"מולדת, חברה ואזרחות", אשר במרכזה עומדת העיר חיפה על היבטיה הגיאוגרפים והאנושיים.

במסגרת לימודי הביולוגיה, תלמידי כיתות ז' השתתפו בסמינר חקר מדעי בחוף הים. התלמידים למדו לערוך מיני מחקר שדה בתחום האקולוגיה. במהלך הפעילות התנסו התלמידים בהפעלת מעבדה ניידת של חיישנים, הקימו תחנת מיקרו-אקלים, מדדו את הגאות והשפל, ויצאו לסיור היכרות עם המבנה הגיאומורפולוגי של החוף.

 

ימי שדה
תלמידי כיתות ז' יצאו ליום שדה בנחל השופט. במהלך הפעילות, התלמידים הכירו את הנוף והטבע ברמות מנשה, ופעלו בשטח במסגרת הגדנ"ע במגוון משימות והפעלות, שהמחישו להם את השטח והסובב אותם. את יום השדה ליוו גם מש"צים (מדריכי של"ח צעירים).

תלמידי כיתות ח' יצאו לנחל עובדיה אשר בכרמל. התלמידים, בשיתוף החברה להגנת הטבע, עמלו ופרצו מחדש את השביל העובר בנחל. בהמשך יצאו התלמידים לסיור בגבעת העיזים, שבמהלכו הכירו את הכרמל, הנוף, הטבע והאדם, על מגוון הקשרים ויחסי הגומלין ביניהם בעבר ובהווה.


מתחמם בחממו"ת
חברי מועצת התלמידים פועלים לטובת קהילת בית הספר ולרווחת התלמידים, ועוזרים לממש את בקשותיהם. השנה החליטו חברי מועצת התלמידים להוציא כרטיס הטבות לתלמידי סניף מטו"ס, המקנה הנחות לתלמידים ולמשפחותיהם בחנויות וברשתות באזור מרכז הכרמל.

"השגרירים הצעירים" "והחוויה במציאות וירטואלית". העבירו פעילות בנושא חנוכה עבור תלמידי שכבת ח'.

לקראת חג החנוכה הוציאה חממ"ת עיתון את הגיליון הראשון של "ריאליתון", ובו כתבות אקטואליות, ביקורות שונות, חידות ושעשועים. העיתון חולק בכיתות להנאת התלמידים.
בנוסף, נערך ביקור מעניין ומאתגר במרכז המבקרים של "ידיעות אחרונות", שם למדו חברי החממ"ה את עבודת העיתונאי ומשמעותה.

במסגרת חממ"ת אסטרופיזיקה יצרו תלמידי מטו"ס חנוכיות, יחד עם ילדי מועדונית "גלים" בשער תנועת העליה. בפעילות התבקשו הילדים לעצב חנוכיות בצורת מערכת השמש, למדו על גרמי השמיים השונים ובעיקר נהנו.

תלמידי חממ"ת הספריה עזרו בבחירת ספרים חדשים עבור הספרייה. הספרים נבחרו לאחר בחירה קפדנית והמלצות קוראים.


ארועים במטו"ס
"מרוץ הלפיד" המסורתי נערך בשיתוף עיריית חיפה, אגודת הספורט "מכבי" ובית הספר הריאלי העברי בחיפה.
תלמידי כיתות ח' השתתפו בטקס לזכר חללי הפיגוע בקו 37, שבו נהרגו שבעה-עשר בני אדם, ביניהם שניים מתלמידי מטו"ס – אביגיל לייטל ז"ל ויובל מנדלביץ' ז"ל. הטקס התקיים בשד' מוריה, בסמוך למקום הפיגוע.

יום המורה במטו"ס היה חגיגי במיוחד. ועדי ההורים והתלמידים ארגנו לצוות המורים, הגננות והעובדים בוקר טעים ומרגש ואף פרגנו במילים חמות של הכרת תודה אמתית וכנה, שנאמרו בכינוס הבית-ספרי.

לקראת חנוכה, תלמידי כיתות א'-ב' חגגו את חנוכה ב"חנוכיאדה"- אולימפיאדת חנוכה, שכללה מגוון תחנות ספורטיביות מהנות ברוח חג החנוכה. תלמידי "חממ"ת ספורט" בהנחיית המורה לספורט מריאנה, היו אחראיים על התחנות והפעילו את התלמידים. במהלך ההפסקות התקיימו פעילויות יצירה לקראת החג עבור תלמידי כיתות א'-ד'. הילדים הוזמנו לרחבת היצירה עליה היו ממונים קבוצת ילדים מכיתות ה'-ו' הנמצאים בחממה הגדולה.
מסיבות גיבוש מוארות במיוחד אורגנו ע" חברי מועצת התלמידים עבור תלמידי כיתות ו'-ז', לפני היציאה לחופשת חנוכה.

מפגשי "צמ"ד" (צרכים מיוחדים) נערכו בסלון, בערב הנר השני של חנוכה, שהוא גם התאריך הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות. במפגשים אלו נפגשו תלמידי שכבת ט' בבתים מארחים, למפגשים אישיים עם אנשים עם מוגבלות, או קרובי משפחה של אנשים וילדים עם מוגבלות. מטרת המפגשים היא לחשוף את התלמידים, דרך הסיפורים האישיים, לאתגרים ולמורכבות של אנשים עם מוגבלות בחייהם השוטפים ובמפגש עם הקהילה והחברה הסובבת אותם תלמידינו זכו במפגשים הללו לקבל שיעור עוצמתי על סובלנות, קבלת האחר, סולידריות חברתית ועל חמלה. כל אלה התקיימו בשיח פתוח, משתף וכן, בגובה העיניים, ברגישות ובסבלנות.

משלחת תלמידי כיתות ח' התארחה בבית הספר וו'רניק שבארצות הברית, עמו מקיים סניף מטו"ס שיתוף פעולה רב שנים. הילדים הכירו את הווי בית הספר, טיילו, העבירו שיעורים בנושאים מגוונים הקשורים למדינת ישראל ובעיקר הכירו חברים חדשים וטובים.

מפגש מעורר השראה על מצויינות, התמדה, דבקות במשימה, ניצחון, התמודדות ויכולות מנטליות יוצאות דופן, התקיים בין תלמידי כיתות ה'-ו' ובנות החטיבה התיכונית, שנפגשו עם המתעמלת האולימפית נטע ריבקין.

במסגרת הפעילויות לעידוד הקריאה נפגשו תלמידי הגן וכיתות א'-ג' עם הסופרת רונית חכם. רונית היא סופרת ילדים ונוער, אשר כתבה כ-18 ספרים. ספרה "חמש מכשפות הלכו לטייל" זכה בפרס מוזיאון ישראל לשנת 1994. במפגש רונית הזמינה את הילדים "להציץ" לחדר העבודה שלה. היא הראתה לתלמידים ספרים בתהליכי עבודה, ואף סיפרה על עבודתה, הקריאה  קטעים מתוך ספריה, וענתה על שאלות.

ארועי ט"ו בשבט במטו"ס:
כמידי שנה נערך בחג האילנות חידון הצמחים המסורתי. תלמידי כיתות א׳- ג' השתתפו ונהנו בחידון הצמחים והציפורים. ילדי ריאלי גן מטו"ס נהנו גם הם ממזג אוויר נעים וממנהגי החג ויצאו לשתול פרחים  ולטיול בטבע לנחל לוטם. הקטנטנים גם הכינו שיפודים טעימים לכבוד החג, ויצאו לסיור ולמידה על העצים בחצר בית הספר.

סדר ט"ו בשבט התקיים בשכבות כיתות היסוד, בניצוחו של בועז המורה למוסיקה, ובלווי מטעמים בריאים. סמוך לימי החג התקיימה הפסקה פעילה בחצר בהובלת תלמידי כיתה ג'3. קבוצת תלמידים מכיתה ה'-ו' החממה הגדולה "עיצוב זה ריאלי" בהנחיית הילה קינן, שתלו צמחי תבלין בתוך בקבוק מפלסטיק, ציירו תמונה על משטח מעץ ויצרו "שטיח" של פרחים על נייר.

   

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.