טקסים, הפקות ופאנלים – בבית בירם

יום השואה הבינ"ל באוניברסיטת חיפה: 250 תיכוניסטים בהקרנת בכורה
ביום ראשון, ה- 27/1/19, התקיים אירוע חגיגי באוניברסיטת חיפה, לציון יום השואה הבינלאומי. במרכז האירוע – הקרנת הסרט התיעודי של ננסי שפילברג ורוברטה גרוסמן – Who Will Write Our History. האוניברסיטה החליטה להקדיש את ההקרנה, שהתקיימה סימולטנית במספר מקומות בעולם, לתלמידי תיכון, בסימן הנחלת זיכרון השואה לדורות הבאים, וחברה לביה"ס "הריאלי" בכדי להזמין את תלמידיו לצפות בסרט. כ- 250 תלמידי "הריאלי" נכחו באירוע, אליו הגיעו גם נציגים דיפלומטיים בכירים משוויץ, אוקראינה, סלובקיה וצרפת.

נשיא האוניברסיטה, פרופ' רון רובין, פתח את האירוע באמרו כי "הדמוקרטיה המערבית נמצאת תחת מתקפה מתמדת והיא שבירה מאוד בשנים האחרונות. האקדמיה היא מעוז של ידע ואמת מדעית ועל כן יש לה תפקיד מכריע במאבק על הדמוקרטיה היקרה לנו כל כך. תפקידנו לא רק להתריע על שעלול להתרחש, אלא גם לפעול למען חיזוק הערכים החשובים לנו ומיגור והוקעת אלה המפריעים למהלך חיינו התקין והטוב. אנחנו, באוניברסיטת חיפה, נמשיך ללמד, לחקור ולשמר במרץ את זיכרון השואה והשלכותיה".

המנהל הכללי של בית הספר הריאלי, ד"ר יוסי בן-דב, אמר כי "הרעיון של שימור זיכרון השואה, על הסיפורים האנושיים השבים ועולים מתוך התופת, עומד נגד עינינו כל הזמן. לא רק היום. כפי שאנו מחנכים את תלמידנו להיות ראשית כל 'אדם', כך אנו רוצים ללמוד על המאורעות. ברוח זו אנחנו מעודדים למידה מרובדת – דרך קריאה, כתיבה וחוויה – של מה שארע, ואשר עדיו הולכים ומתמעטים בקרבינו. יש לנו משימה חינוכית ואנושית – לזכור ולהזכיר – ואנו נחושים להצטיין בה".

היוזמה לקיים אירוע בשיתוף עם תיכון ה"ריאלי" הייתה של מרכז וויס-ליבנת לחקר והוראת השואה באוניברסיטה חיפה. המרכז, בראשותו של פרופ' אריה כוכבי, מהווה מרכז לאומי ובינלאומי המתמקד בהנחלת זיכרון השואה לדורות הבאים. הסרט, העוסק בחשיבות שימור הזיכרון, העדויות והארכיון, הוקרן בו זמנית במספר מקומות ברחבי העולם כחלק מקמפיין We Remember.

מרכז וייס-ליבנת באוניברסיטת חיפה הנו מרכז בינלאומי המארח מדי שנה עשרות סטודנטים מתקדמים מרחבי העולם שעניינם חקר ולימוד השואה. המרכז מציע קורסים בנושא השואה בתחומי הדעת השונים, ביניהם היסטוריה של השואה ומלחמת העולם השנייה, אנתרופולוגיה של טראומה, פסיכולוגיה, חינוך והוראת שואה, משפט בינלאומי, מוזיאולוגיה ואוצרות, ספרות שואה ועוד. בנוסף לתכנית האקדמית המגוונת, מציעה התכנית הזדמנויות התמחות במוסדות רלוונטיים שונים בארץ ובעולם, סמינרים מחקריים וסיורים לימודיים. התכנית מעניקה תעודת תואר שני בלימודי השואה.

צילום: באדיבות אוניברסיטת חיפה.

בתאריך 2.1.19, התקיים אירוע מרגש לזכרה של שירה צור ז"ל, בוגרת מחזור צ"ה שנהרגה בפיגוע בירושלים לפני שנתיים בעת שירותה הצבאי.
חיילים מהיחידה של שירה בשיתוף עם בית הספר ותלמידי שכבת י"ב, התכנסו יחד לפעילות משותפת לזכרה. בפעילות השתתפו גם הוריה ואחותה של שירה.

הפקות תיאטרון שכבת י"א
"הבטחתם יונה" הוא פרוייקט י"א שנולד מתוך רצון לעסוק במצב החברתי-פוליטי של ישראל בשנות ה- 2000. כל הסצנות נכתבו ע"י מחזאים ישראלים שנגעו בנושאים כמו: אימהות במלחמה, שכול ושואה – מפרספקטיבות שונות.
השירים שנשזרו בפרוייקט הם בחלקם "שירים שעשו עליה" והשתלבו ברפרטואר שלנו, וחלקם שירים שנולדו כאן. אך כל השירים מייצגים את האתוס הישראלי על גווניו.

פאנל יהדות – הכנה לסמינר שכבת יא בנושא "זהות יהודית"
ב- 22/1/19 התקיים פאנל זהויות יהודיות בהשתתפות אנשי בית בירם. מזה כחודש צוות תלמידים מסור עמל על בנייתו כולל איסוף הסוגיות, ניסוח השאלות, וניהול האירוע. בפאנל הוצגה קשת של התייחסויות כלפי זהות אישית ומקומה של היהדות במדינת ישראל.
בנוסף במהלך השבוע התקיימו מפגשי הכנה לשכבה כולה בהובלת מיטל בלומנטל והדסה ארנברג. את שבוע זה חתמו מפגשי חונכות בהובלת תלמידים וחונכים.

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.