מסעות, טקסים, מירוצים ועוד – במטו"ס

מסעות וטיולים
תלמידי כיתות ו' יצאו לגיחה לימודית חווייתית ראשונה בכרמל.
מטרת הגיחה הייתה להעמיק את הקשר בקרב התלמידים לערכים של אהבת הארץ והכרת נופיה, תוך טיפוח מיומנויות למידה וחקר, שהשטח מזמן לתלמידים.
הגיחה כללה לינה בשטח ולמידה חווייתית, בעבודת צוות ובשיתוף פעולה.

תלמידי כיתות ז' יצאו לגיחה ראשונה לבית שערים, במסגרת החינוך הערכי והחברתי.
מטרת הגיחה היתה להעניק לתלמידים כלים וההתנסות בפעילות שטח לקראת המסעות שיבואו.
הגיחה שימשה גם כפתיח לתחילת המסע העצמי של התלמידים בעבודתם: "שערים לזהות".

 

תלמידי כיתות ח' יצאו לגיחה מחנאית בכרמל, במהלכה התנסו בעבודת צוות קבוצתית לצד היכרות עם הכרמל – גיאוגרפית, היסטורית ואנושית.

תלמידי כיתות ט' יצאו למסע נודד במרכז הנגב, לחוות ולהתנסות בטיול מדברי. במהלך המסע צעדו התלמידים במסלולים המאפיינים את מרכז הנגב, לנו באוהלים, אכלו אוכל שבישלו בעצמם ולמדו על המרחב הפיזי, הביולוגי והאנושי בנגב.

קמפוסים לימודיים
כמדי שנה קיימנו קמפוס שטח לחקר מדעי עם תלמידי כיתות ח', באגן ההיקוות של החולה ושל הכנרת. במהלך שלושת הימים הכירו התלמידים את הבעיות הסביבתיות הקשורות באופן שבו מתערב האדם במרחבים אלה, ובחנו כיצד יש לטפל בהן.
המחקרים שבוצעו אפשרו לתלמידים להכיר מקרוב את מרכיבי השטח והזיקות שביניהם. כחלק מההליך המחקרי נמדדו נתוני מזג אוויר, המים והקרקע ונבדקה איכותם.

תלמידי כיתות ט' יצאו לקמפוס לימודי, ששוזר בתוכו מרכיבים בתהליכי הלמידה משולבת הפרויקטים, המתקיימים במקצועות הספרות, ההיסטוריה, האזרחות והערבית.
במהלך הקמפוס התלמידים הכירו את הסיפורים ההיסטוריים השזורים בעיר חיפה ובזיכרון יעקב ודרכם את סיפוריה של המדינה כולה. כמו כן, בחיפה הכירו את מרקם החיים המיוחד לעיר המעורבת, תוך שילוב מבעים אומנותיים שונים.
התכנים, הסדנאות והמפגשים ישמשו בהמשך קרקע פורייה לעשיה לימודית של התלמידים בפרויקטים השונים.

מפגשים מרתקים בכיתות היסוד ובגן
ילדי הגן יצאו לביקור בגנים שבבית בירם. שם צפו והשתתפו בהצגה "צינורות".
לציון יום הזכרון ליצחק רבין ז"ל ילדי הגן התבוננו בתמונתו ולמדו על פועלו. הם שוחחו וניסו להסביר מהו ראש ממשלה ומה תפקידו.
לקראת הבחירות לרשויות המקומיות שוחחנו על בחירות דמוקרטיות וקיימנו בחירות בגן: הילדים בחרו את צבע החולצה לטיול ביום שישי, וכך למדו כי מי שמצביע משפיע.

במסגרת לימודי התורה, יצאו תלמידי כיתות ב' אל בית הכנסת הסמוך לבית ספרנו, שם נפגשו עם סופר סת"ם ושמעו ממנו על דרך כתיבת ספרי תורה, תפילין ומזוזות, ואף התנסו בכתיבה על קלף בקולמוס.

יום שיא מרגש וגדוש בפעילות, לסיכום לימוד בריאת העולם התקיים עבור תלמידי כיתות ב'. התלמידים עברו בתחנות השונות יחד עם ההורים וקינחו בשירה לכבוד "יום המנוחה". את התחנות הפעילו חבריהם מכיתה ג'.

בשעורי החשבון בכיתות ג' "לומדים חשבון אחרת" – התלמידים חוקרים  את המושג "ערך" בחשבון בסביבתם הקרובה ובחצר בית-הספר, בוחרים ערכים למטבעות ולשטרות ומעצבים כיד הדמיון.

במסגרת לימודי המדעים, יצאו תלמידי כיתות היסוד לפעילות העשרה ב"מדעטק".
תלמידי כיתות א', עסקו בפעילות "שעשועי מראה". במהלך הפעילויות למדו הילדים על תכונות המראה, למדו להבחין בין "דמות מדומה" ל"דמות אמיתית" ונכנסו ל"עולם המראה".
תלמידי כיתות ב' עסקו בנושא "פעלולי חומרים". במהלך הפעילויות הילדים הכירו תכונות חומרים וגופים מעולם החי ומעולם הדומם.
תלמידי כיתות ג' עסקו בנושא "בניית רובוט רוטט ומצייר". במהלך הפעילויות התלמידים התנסו בפתרון בעיות הנדסיות תוך בנייה ועשייה.
תלמידי כיתות ד' עסקו בנושא "כיף בסיבוב". במהלך הפעילויות התלמידים התנסו בתופעות מפתיעות של תנועה.
תלמידי כיתות ו' השתתפו בפעילות בנושא: "אנרגיה ואנרגיה ירוקה". התלמידים התנסו בפעילויות, הן במוזיאון והן במעבדה.
תלמידי כיתות ג'-ד' יצאו לתיאטרון העירוני שבחיפה, לצפייה בהצגת התיאטרון – "קאיטוש הילד המכשף" מאת המחזאי איתן מושקובסקי ובהפקת תיאטרון המדיטק. המחזה מבוסס על ספרו של יאנוש קורצ'אק ובו מסופר על דמיון, על כוח בלתי מוגבל ועל האחריות הכבדה שמתלווה אליו.
ההצגה זכתה בפרס הבימוי ובפרס השחקן המצטיין בפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים 2018.

טקסים, ארועים, ומפגשים חשובים
"לקיים את אשר ראוי לקיים ולשנות את אשר דרוש שינוי", היה הנושא המרכזי בטקס שנערך ע"י תלמידי כיתה ט'8 בהובלתה של סיגל בר-טל לציון יום הזיכרון ליצחק רבין. הטקס נערך במספר סבבים, בהתאם לשכבות הגיל השונות והמשיך בפעילויות בכיתות.

 תלמידי כיתות ח'-ט' וההורים,  נפגשו לשיח וצפייה בהצגה "ביוש" של תיאטרון חיפה. ההצגה עוסקת בסוגיות חברתיות של בני נוער בנושא הפצת תמונות, אלימות מילולית, האשמה, חברות אמת, כבוד לאחר, נאמנות, אהבה ומחילה. המחזה מבוסס על סיפור אמיתי.

טקס חגיגי לסרת הלוט התקיים במתחם המייקרים. בטקס השתתפו בני משפחת אדלסון, אשר בעזרת תרומתם הנדיבה התחדש מתחם המייקרים עתיר הטכנולוגיה.
במהלך הטקס התלמידים סיפרו בהתלהבות על האפשרויות המגוונות שהמתחם מזמן: מדפסת לייזר, מדפסות תלת ממד, מכונות תפירה, תוכנות מתוחכמות ועוד, המאפשרות לתלמידים לבטא את הלמידה שלהם בצורה מוחשית.
קהילת מטו"ס לומדת להפיק את המיטב מן המתחם ומוקירה תודה גדולה למשפחת אדלסון על ההזדמנות לפתוח אופקים חדשים, להתחדש ולהתפתח.
מהמתחם זוכה ליהנות גם ליאור פרבשטיין, תלמיד א' ונכדו של אבי פרבשטיין ז"ל – אחיה של מרים אדלסון, אשר על שמו נקראת מעבדת המייקרים.

השנה ב"מרוץ חיפה" השתתפו תלמידי שכבת כיתות ה', במקצה למרחק של 1.2 ק"מ.
בסיום הריצה התלמידים הצטרפו לפעילויות ספורטיביות ולמשחקי גיבוש יחד עם תלמידי שכבת ה׳ מסניף אחוזה.
תלמידים משכבת כיתות ט' השתתפו במרוץ יחד עם תלמידי ביה"ס גיל ותלמידי ביה"ס אופקים, במסגרת תרומה לקהילה.

תלמידי מטו"ס הצטרפו ליוזמת מועצת התלמידים הארצית להעלאת המודעות החברתית למצבם של תושבי הדרום והצטלמו עם חולצות שחורות, המסמלות את הדרום האדום שהפך לשחור, בתוספת שלטי תמיכה.

"מסע משותף" הוא מיזם שמטרתו לקדם שיח ושיתוף פעולה בין קבוצת השגרירים הצעירים של שכבת ט' במטו"ס, לבין תלמידי כיתה ט' מביה"ס אלבירוני בג'דידה-מכר.
המפגש הראשון התרחש במקום קסום שנקרא "בוסטן נוף משותף". במהלך המפגש התלמידים למדו על הסיפור המרתק של המקום, שיחקו במשחקי היכרות וערכו יחד פעילות יצירה וארוחה משותפת.
המפגש נערך בשיתוף פעולה עם תכנית "מן הבארות".

ימי ספורט
בחודש החולף השתתפו כיתות החטיבה בימי ספורט בבית בירם. התלמידים זכו להישגים מרשימים ולחוויות משותפות עם חבריהם מהסניפים השונים.

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.