מאבק בית הספר בעניין תשלומי ההורים

המאבק של בית הספר הריאלי העברי בחיפה לשמירת אופיו ודמותו עלה מדרגה, כאשר בית הספר עתר לבג"ץ כנגד חוזר מנכ"ל משרד החינוך. העתירה הוגשה נגד ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו, המכהן בימים אלו כשר החינוך, מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן ועיריית חיפה, למתן צו ביניים כנגד הכוונה להחיל את חוזר מנכ"ל משרד החינוך בנושא שכר הלימוד על בית הספר הריאלי.

יישום חוזר המנכ"ל פירושו קיצוץ של כ- 40% מתקציב בית הספר ומשמעותו: סגירתו של המוסד לאחר למעלה מ- 100 שנות פעילות.
העתירה לבג"ץ נעשתה בתום חודשים ארוכים, במהלכם ניסו נציגי בית הספר שלנו להידבר עם משרד החינוך, ניסיונות שהעלו חרס. כעת, החלטנו לעתור לבג"ץ כנגד המהלך במטרה להקפיא את ההליכים ולהביא את משרד החינוך לקיים הידברות במטרה להגיע להסדר ארוך-טווח.
בעתירה לבג"ץ, שהוגשה באמצעות עורכות הדין רחל בן ארי, גילי שפר וענת לזר ממשרד עו"ד בן ארי, פיש, סבן ושות', אנו מלינים על האבסורד שנוצר במסגרת החוזר כנגד בית הספר. כוונת משרד החינוך להוביל לקיצוץ בתקציב בית הספר מתעלמת מן העובדה שבית הספר הריאלי, בניגוד לרוב בתי הספר במדינה, כלל אינו מתוקצב על ידי הרשות המקומית. חוזר המנכ"ל למעשה אינו מציע חלופה תקציבית, פתרון שלוּ נמצא, יכול היה לאפשר לבית הספר להפחית בשכר הלימוד מבלי לפגוע בהמשך פעילותו.
בשל המצב שנוצר, עולה החשש לגביי עתידם של 4,050 תלמידי בית הספר והפנימיה הצבאית, שהאחריות לדאוג להשמתם בבתי ספר במהלך שנת הלימודים הבאה מונחת לפתחם של משרד החינוך ועיריית חיפה. נזכיר, כי כבר היום רמת הצפיפות בכיתות הלימוד במדינת ישראל היא מהגבוהות מבין מדינות ה-OECD.
כחלק מהמסע הציבורי שלנו הוצאנו הודעה לעיתונות בה נאמר, בין היתר: "בלב כבד ובשל חוסר הוודאות אשר נוצרה לגבי עתידנו, החלטנו, לראשונה מאז הוקם בית הספר, על דחיית ההרשמה לשנת הלימודים הבאה. לצערנו, משרד החינוך מנסה לכפות על בית הספר, צוותו, תלמידיו והוריהם, חוזר מנכ"ל אשר יישומו ללא הידברות והיערכות יוביל לסגירת שערי בית הספר. אנו לא נאפשר לפגוע באלפי התלמידים ובצוות בית הספר,המונה כ-500 מורות, מורים, עובדות ועובדים, ומבקשים להדגיש את מחויבותנו להיאבק ככל שנדרש למען המשך פעילותנו".
אדם פיש ז"ל, היה היועץ המשפטי של ביה"ס שנים רבות. אדם ליווה את ביה"ס באהדה וקירבה רבה, וגם עבד לאחרונה על הגשת הבג"צ נגד משרד החינוך. זכות גדולה לנו שזכינו להיות בקרבתו של ידיד יקר, איש אשכולות ומשפטן דגול. יושרו המקצועי, חוכמתו ואמנותו בצדקת הדרך ימשיכו ללוות אותנו גם בעתיד. יהי זכרו ברוך.

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.