מאמר דעה מטעם ספיר שקד, בוגרת בית הספר

בית הספר הריאלי העברי בחיפה עלה לכותרות פעמים רבות לאורך השנים, על פי רוב בהקשרים חיוביים. לאורך יותר ממאה שנות קיומו קנה לו המוסד שם של בית ספר יוקרתי, המחנך לערכים ולעשייה חברתית, ולא בכדי. רבים מבוגרי בית הספר השתלבו ומשתלבים בתפקידי מפתח במדינה ובצבא. אם כך, מדוע רוצה משרד החינוך להגביל את מקורות ההכנסה של בית ספר ולהסתכן באפשרות לסגירתו?
בית הספר הריאלי הינו מוסד חינוכי עצמאי הפועל במסלול "מוכר שאינו רשמי". בית הספר מורכב משישה סניפים ומחנך את תלמידיו החל מגיל הגן ועד לסיום התיכון. חלק מחזון בית הספר הינו לחנך ולכוון את תלמידיו להיות בני אדם, מעורבים ומשפיעים בחברה הישראלית. מאז הקמתו היווה בית הספר מרכז חינוכי פורה ויוזם והקים מפעלים חינוכיים דוגמת הצופים, השירות הלאומי והמחויבות האישית. אבל מעבר להיותו מוסד חינוכי, עבורי בית הספר הריאלי הוא משפחה.
נולדתי לתוך "משפחת הריאלי". למדתי בבית הספר מכיתה א' ועד י"ב ובילדותי אמי היתה מורה בבית הספר. כיום מנהלת אמי את אחד מסניפי בית הספר ואחותי מורה ומחנכת בסניף אחר. באשר אלי- היום, כמעט עשור מאז סיימתי את לימודיי, אני יודעת להעריך את העובדה שגדלתי בבית ספר שמחנך לאהבת הארץ, לעשייה חינוכית ולצנעה, בית ספר מיוחד שכל הזמן לומד ומתחדש. על כן, כששמעתי לפני מעל שנה שעניינים תקציביים מאיימים על קיומו של בית הספר, לא האמנתי שהדבר הגיוני. מי יפגע בבית ספר הריאלי, אחד המוסדות החינוכיים הבולטים בחיפה בפרט ובארץ ככלל?
לפני כשנה שוב עלה בית הספר לכותרות אלא שהפעם לא בהקשר חיובי, סביב יציאתו של חוזר משרד החינוך הנוגע להגבלת תשלומי ההורים. לפי ההנחיה החדשה, המשרד מגביל את גובה תשלומי ההורים שהוא מתיר לבתי הספר לגבות. החלטה שכזו עשויה להיות הרת גורל לבית הספר, כיוון שכ-60% מתקציבו מתבסס על תשלומי ההורים. זאת ועוד, בית הספר מקבל תקציב חלקי מאוד ממשרד החינוך. על כן, אם ייושמו ההגבלות, יקוצץ תקציב בית הספר בכ-40% ואין צורך להיות כלכלן בכדי להבין שקיצוץ שכזה, ללא הזרמת משאבים ממקורות אחרים, יפגע בבית הספר אנושות. בכדי להבין את המורכבות אוסיף כי בניגוד למרבית מוסדות החינוך, בית הספר הריאלי לא זוכה לתקציבים מטעם הרשויות המקומיות, כך שקיצוץ משמעותי בתשלומי ההורים, ללא תוספת כספית ממקור אחר, עלול אף להוביל לסגירתו של המוסד.
בית ספר הריאלי הוא יותר ממוסד חינוכי איכותי, הוא קהילה פעילה שלא תשב בחיבוק ידיים. במהרה קמה מחאה סביב הסכנה לסגירת בית הספר, נוצרה קבוצת פייסבוק פעילה ששמה "לא סוגרים את הריאלי" אליה הצטרפו תלמידים, הורים, בוגרים ומורים. הקבוצה מנתה כ-7000 איש, ודרכה פורסם מידע אודות המאבק הציבורי, נכתבה עצומה לראש הממשלה בבקשה להתערבותו ופורסמו פרטים על הפגנות שונות.
בית הספר עתר לבג"ץ נגד חוזר התשלומים ובג"ץ הושיב את הצדדים להתיידנות. כבר קרוב לשנה שמתקיים משא ומתן שקט בין משרד החינוך לבית הספר על קביעת מעמדו המיוחד והמחאה כבר איננה פעילה. מטבע הדברים ירד הנושא מסדר היום הציבורי, אך דווקא במדינה כשלנו, בה תמיד יש עניין בטחוני בוער, אסור לתת לנושא חינוכי משמעותי שכזה להיעלם מתודעתנו. בעת הזו עלינו "לשבת על הספסל" ולחכות, אך אני קוראת לחבריי לקהילת בוגרי הריאלי- אם המשא ומתן יתפוצץ לחזור למחאה פעילה עד שנבטיח שבית הספר הריאלי, שחינך אותנו לפעול בחברה וחשוב מכך- להיות אנשים, ימשיך לחנך את דור העתיד.

ספיר שקד היא בוגרת מחזור 2007 (פ"ח) וסטודנטית לתואר שני בעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר-אילן.

 

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.