מתקנים עולם במטו"ס

מתקנים עולם במטו"ס

מפגשי תיקון עולם בסלון הם מסוג האירועים המכוננים בחיים.
בין אם אתה אדם בוגר או צעיר, אירועים כאלה משאירים בך חותם לאורך זמן, והם פורטים על הנימים הכי דקים. על הנשמה. אירוע כזה התרחש אצלנו בשכבת כיתות ט': שבעה מפגשים שהתקיימו במקביל, בערב בסלון, עם בני משפחה של אנשים עם צרכים מיוחדים.
מפגש אישי, אינטימי, מרגש, על ההתמודדות הכי מאתגרת של החיים. שיעור על פרופורציות, אהבה ללא גבולות. כאב ושמחה.
תודה לעמותת על"ה נגב, למיזם ”תיקון עולם“. תודה למשפחות המארחות. תודה לילדים שהקשיבו, שאלו, כיבדו, חיבקו ואהבו. תודה לצוות החונכים שהיה שם עם הילדים ובלעדיהם זה לא היה קורה. תודה לאורחים המרגשים שלימדו אותנו שיעור לחיים. מבוגרים וילדים כאחד.

יום שדה משולב עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים, התקיים בכרמל בשיתוף עם תלמידי כיתות ט'.
יום השדה הינו טיול מונגש עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים, העובדים במרכז התעסוקה של "עמותת אלווין". כהכנה לקראת יום השדה, ביקרה קבוצת תלמידים מהשכבה במקום, והכירו את האנשים ובחנו את אפשרויות ההפעלות שניתן לקיים עמם. התלמידים כולם טיילו עם האנשים מעמותת "אלווין".
יום השדה הינו חלק מפעילותנו במיזם "תיקון עולם" של עמותת על"ה נגב.

יום הולדת של פעם בחיים, נערך בזכותה של קבוצת מתנדבים משכבת כיתות ט', שיצאו להיכרות עם אנשי מרכז ההשמה של "עמותת אלווין", אנשים בעלי צרכים מיוחדים שעובדים במרכז תעסוקה שמיועד עבורם. במפגש הכירו התלמידים את שולי, אישה העובדת במטבח, והם שמעו ממנה כי מעולם היא לא חגגה יום הולדת. לשולי מלאו השנה 40 חורפים, והיא היתה מתוסכלת מאוד מכך שאמה אינה מוכנה לערוך לה חגיגת יום הולדת, ושהיום המיוחד יעבור ככל יום בשנה.
הילדים הרימו את הכפפה, וביום 5.12.17 חגגו לשולי במסיבת הפתעה מרגשת מאוד. התלמידים אספו מתנות וערכו עבור שולי מסיבה מהאגדות – ריקודים, שירים, ממתקים מתנות וברכות.

מפגש עם אוכלוסית בעלי מוגבלויות נערך במהלך חודש דצמבר, בו נפגשו תלמידי כיתות ט' עם אנשים נהדרים, בעלי משפחות, חלומות ושאיפות בדיוק כמו כולנו, שהם גם בעלי מוגבלויות – דבר אשר אינו מונע מהם להתקדם בחייהם ולהצליח. במהלך היום, התלמידים קיבלו הצצה אל חייהם של פני, אמיר ודרור: נכנסו לכיתה בכיסוי עיניים, ניהלו שיחה בשפת סימנים, עשו סיבוב על כסא גלגלים, וניסו לכתוב בלי אצבעות. הילדים גילו רגישות וסקרנות רבה. המפגשים המרתקים נגעו בכל אחת ואחד מאיתנו בדרכו. אין ספק שהיו אלו שעות לימוד משמעותיות וחשובות לא פחות ממתמטיקה ואנגלית.

אירועים, ימי ספורט, חממו"ת ומשלחות במטו"ס

מרוץ הלפיד הינו אירוע מסורתי שמתקיים מדי שנה, במסגרתו נערך טקס לזכר חללי הפיגוע בקו 37, בשיתוף עיריית חיפה ותלמידי שכבת ח' ממטו"ס. בפיגוע נהרגו שבעה-עשר בני אדם, ביניהם שניים מתלמידי מטו"ס – אביגיל לייטל ז"ל ויובל מנדלביץ' ז"ל.
האירוע נערך בשיתוף עיריית חיפה, אגודת הספורט ו"מכבי".

ימי ספורט, מרוצים וארועים ספורטיביים נוספים התקימו במהלך החודשים נובמבר ודצמבר לכיתות ו'-ט' בבית בירם. היציאה מהשגרה והמפגש עם החברים מהסניפים החדשים היה רענון ספורטיבי מהנה במיוחד, בתוך שגרת הלימודים.
באליפות המחוזית שנערכה במירוצי שדה, זכו התלמידים בחוויות רבות וברוח ספורטיבית, וגם בהישגים מרשימים: בנים מכיתות ז'-ח זכו במקום השני, בנים מכיתות ט' במקום הרביעי, בנות מכיתות ז'-ח' ו- ט' במקום הראשון.
בתחרות מרוצי שדה זכו כיתות ה'-ו' במקום הראשון.

במסגרת "החממה הגדולה" קבוצת תלמידי כיתות ז'-ט' נפגשים במתחם המייקרים בהובלת כרמלה כץ, מתכננים ומעצבים משחקים בהנגשה עבור עיוורים: משחקי זיכרון, שבץ נא ורמי קוב. שגרירי הקריאה שמו לעצמם השנה מטרה: לתרום עבור "הספרייה המרכזית ללקויי ראייה". לצד הקלדת ספרות קלאסית, הם ערכו ימי מכירת ספרים משומשים לאיסוף תרומות. תלמידי החממ״ה הקטנה של הספרייה הכינו פעילויות עבור כיתות היסוד: הקראה וניחוש שם הספר המסתתר, משחק חבילה של חידות ועוד הפתעות מתוקות.

מופע מחול בסגנונות שונים התקיים במטו"ס בהובלת הסטודיו למחול מודרני בחיפה. הסטודיו שילב סגנונות מחול שונים שהתקבצו להם במדינת ישראל, והיום הם מהווים חלק מהמחול הישראלי. חיים רחום סיפר לילדים את סיפור העלייה לארץ של משפחתו ושל הרקדנים שהופיעו עמו. לקינוח גם התלמידים הצטרפו לריקודים ואף למדו כמה "צעדים מקצועיים" מעולם הריקוד.

במסגרת פסטיבל " החג של החגים" התקיימה תערוכה בנושא "התקופה הכחולה" באומנות של האומן פאבלו פיקאסו, במוזיאון בית הגפן בחיפה. הילדים שנבחרו להשתתף בתערוכה מתוך אלפי ילדים ששלחו את יצירותיהם הם: שירה חי, מאיה כהן ואדם ארלב.
תלמידים מוכשרים במיוחד מכיתות היסודי ומחטיבת הביניים השתתפו בתערוכת ציורים בנושא "חדשנות טכנולוגית", שהתקיימה במרכז הטכנולוגי בחיפה. עיצוב הכרזות נערך במסגרת שיעורי האומנות עם המורה הילה קינן. ייצוג מכובד של כרזות הוצגו בחלל המתחם. הורים ותלמידים הגיעו והציגו את עבודתם.

משלחת תלמידי מטו"ס בוורניק שבארה"ב יצאה כמדי שנה לביקור בארה"ב. תלמידי כיתות ח' טסו לביקור בביה"ס וו'רניק אשר בפוסטר סיטי בליוויין של כרמלה כץ ורונה מיכלוביץ', לימדו, למדו, טיילו, ובעיקר התרגשו יחד. הילדים שמחו מאוד לפגוש את חבריהם הוותיקים והחדשים מביה"ס עמו אנו מקיימים קשר הדוק מזה 14 שנים.
בעוד כחודשיים יתארחו אצלנו ונחגוג ביחד את חג הפורים.

עם הפנים לשנה הבאה
לקראת שנת הלימודים הבאה נערך מפגש מיוחד במטו"ס, אליו הוזמנו הורים וילדים להכיר את סניף מטו"ס טרם עלייתם לגן חובה ולכיתה א'.
המפגש לווה בפעילויות יצירתיות וטכנולוגיות, וחשף את הילדים העולים לגן החובה, לפעילויות המצפות להם בהמשך.
הילדים נחשפו ליצירותיו של האומן הישראלי יעקב אגם, שפיתח אמנות ה"אופ-ארט", המבוססת על הטעיות אופטיות, ועוד ועוד.

     

לימודי מדעים ושעורים מיוחדים בכיתות היסוד

"מאז ועד מחר", טכנולוגיה בשרות האדם", הוא מקצוע חדש אשר נכנס השנה למערכת השעות של כיתות א'. התלמידים לומדים כיצד התפתחה הטכנולוגיה מתקופת האדם הקדמון ועד היום, מהי טכנולוגיה וכיצד היא משרתת את בני האדם. הילדים מבצעים פעילויות טכנולוגיות במתחם הטינקרינג שבחטיבה הצעירה.

בשיעורי אופטיקה בכיתות החטיבה הצעירה בהובלת המורה למדעים עם אסתי הנדל, למדנו על מבנה העין של האדם וגם של בע"ח טורפים ונטרפים. כחלק מהלמידה, ביקרו התלמידים בגן-החיות ובנו חיה דמיונית מחומרים שונים.
במסגרת לימודי המדעים, יצאו תלמידי כיתות ג' במהלך יום הלימודים לפעילות העשרה במוזיאון "מדעטק" ופעלו בנושא "בניית רובוט רוטט ומצייר".
במהלך הפעילויות התלמידים התנסו בפתרון בעיות הנדסיות תוך בניה ועשיה.

תלמידי כיתה ג'4 ערכו תצפיות, במסגרת שיעורי מדע עם המורה אסתי הנדל, במעגל חשמלי פתוח ובמעגל חשמלי סגור, למדו להכיר את חלקי המעגל וחיברו חומרים מוליכים וחומרים מבודדים למעגל החשמלי.

תלמידי כיתה ו' יצאו לפעילות במכון הביולוגי, שם סיירו וצפו בתצוגת עופות המים, ביקרו במערת העטלפים ועסקו בפעילות חקר במעבדה להכרת התאמות מבנה של עופות לתעופה. לאחר שבנו ממקלות ונוצות דגם של כנף, שקלו במאזניים עצמות וגולגלות ולבסוף למדו על עקרונות התעופה.
התלמידים נהנו מהביקור ולמדו בדרך חוויתית.

במסגרת שיעורי ספרייה ובסימן שבעים שנה למדינת ישראל, המורה רוני טימור ותלמידי כיתות ג' לומדים באמצעות ספריה של הסופרת רחלי פליישון "להיות מנהיג" ו"להיות מנהיגה", על מנהיגות.
הספרים מציגים נקודת מבט ייחודית על דמותו ותכונותיו של מנהיג, ועורכים סקירה של מנהיגים שונים מהארץ ומהעולם מתקופות שונות, תוך שילוב של סיפורי מנהיגות הרלוונטים לחייהם של הילדים.

     

פרויקטים ושעורים מיוחדים בחטיבה התיכונית

בהצגת למידה בדרמה של הפרויקט בספרות "פרצופה של המדינה" הציגו תלמידי כיתות ט' את המחזות שכתבו. לצד הצגת מחזות בעלי קונפליקט ישראלי, הציגו התלמידים מוצר חזותי ופרשני למחזות שנקראו בכיתה. את התוצר עיצבו במתחם המייקרים.

"פואטרי סלאם" הינו סגנון כתיבה חדש ועכשוי בתחום השירה. תלמידי כיתות ט' השתתפו בסדנאות כתיבה ותרגילי דרמה, הקראה והטחת שירה בנחייתו של אומן הפואטרי אלפי גלברט, זאת לקראת מופע הפואטרי אשר יהווה את תוצר הלמידה של הפרויקט בספרות בסימן 70 שנה למדינת ישראל.

במסגרת פרויקט בערבית יצאו  תלמידי כיתה ח׳7, בהנחיית המורות הדר שפירא ולילך בר, לסיור בואדי ניסנאס. מטרת הסיור הייתה לאסוף פתגמים בשפה הערבית המדוברת וללמוד על מרקם החיים החיפאי.

  

מסעות גדנ"ע , טיולים וקמפוס.

קמפוס מדעי עבור תלמידי כיתות ח' התקיים באגן ההיקוות של עמק החולה ושל הכינרת. אשר חשיבות האזור מבחינה כלכלית, סביבתית ואסטרטגית אינה מוטלת בספק. במהלך שלושת ימי הקמפוס התלמידים הכירו את הבעיות הסביבתיות, הקשורות באופן שבו מתערב האדם במרחבים אלה, וניסו לבחון כיצד יש לטפל בהן.
המחקרים שביצעו, אפשרו להם להכיר מקרוב את מרכיבי השטח והזיקות שביניהם. שטחי המחקר זימנו מגע ישיר ובלתי אמצעי עם ההיסטוריה של הארץ, עם מפעלי העבר והווה של האדם בשטח עם התמודדות בעיות האקלים. בתהליך המחקר, חשפו התלמידים את מורכבותן של הבעיות תוך שימוש בכלים מדעיים של איסוף נתונים שיטתי, והבינו כיצד מסייע המדע לפתרון בעיות ולניהול נכון של משאבי הטבע, תוך הסתכלות ברורה אל העתיד.

תלמידי כיתות ז' יצאו ליום שדה בנחל השופט. במהלך הפעילות הכירו את הנוף והטבע ברמות מנשה. התלמידים פעלו בשטח במגוון משימות והפעלות במסגרת הגדנ"ע, פעילויות שהמחישו להם את השטח והסובב אותם. בנוסף, התלמידים למדו על מסלולים מונגשים, רגישות חברתית ועל האופן שבו בוחר האדם בקרקע להתיישבות. את יום השדה ליוו מש"צים בפעילויות חוויתיות ומגבשות.

גדנ"ע מזרחנות התקיים במהלך חופשת חנוכה. תלמידי כיתות ט' השוקלים להרחיב את לימודי הערבית בשנת הלימודים הבאה בבית בירם לחמש יחידות לימוד, יצאו לפעילות מטעם מדור טל"מ (טיפוח לימודי מזרחנות) השייך לחיל המודיעין, כדי לעסוק באופן שונה, מעמיק וחווייתי בשפה ובתרבות הערבית.
הפעילות התקיימה בתנאי פנימייה בגבעת חביבה. התלמידים נחשפו לאפשרויות העומדות בפניהם בצה"ל ובמסגרתו, הרחיבו את ידיעותיהם בנושאי אסלאם ומזרח תיכון, והתנסו בעבודת המודיעין.

פעילות גדנ"ע ביערות הכרמל לכיתות ה' התקיימה בנחל אלון. התלמידים למדו על אודות השטח, על בעלי החיים שחיים שם ועל העקבות שהם משאירים אחריהם.
תודה לצוות הגדנ"ע והמש"צים על פעילויות חוויתיות ומהנות.

     

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.