משולחנו של המנהל הכללי

שנת הלימודים תשע"ו נפתחה במרץ רב ובעשייה ענפה, ואני מבקש לשתף אתכם בפעילויות השונות שאליהן נשאבנו.

כזכור לכם, כבר לפני שנתיים הגברנו את המאמצים לקידום מקצועות ה – STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics) בבית ספרנו. מאמצים אלו משתלבים השנה עם התוכנית הלאומית שהנהיג משרד החינוך (" 5 פי 2"), שמטרתה להכפיל את מספר התלמידות והתלמידים הלומדים 5 יחידות מתמטיקה. ראוי לציין שבעוד שבארץ כולה אחוז התלמידים הללו עומד על 9%, בביה"ס הריאלי לומדים באופן עקבי כ-35% מתלמידינו 5 יחידות מתמטיקה, והשנה הגענו לכ-40% מכלל התלמידים. גם בנושא זה – כמו בתחומים רבים אחרים – אנו משמשים כ"מובילים ומתווי דרך".

בשנה שעברה פתחנו בבית בירם מגמת רובוטיקה, והשנה הוספנו חוגים בתחום גם בחטיבות היסוד והביניים. התגייסות ההורים והבוגרים לקידום הנושאים הללו ראויה לכל שבח. אני מבקש לציין במיוחד את חברת אלביט שנענתה לקריאתנו ואימצה בהתלהבות רבה את נבחרות הרובוטיקה המשתתפות בתחרויות ארציות במסגרות הגיל השונות. תודה גדולה שלוחה למנכ"ל אלביט (הורה) ולמנהל חטיבת כלי הטייס (בוגר) על השותפות הזו.

במסגרת השאיפה לקדם את לימודי מדעי הרוח בביה"ס, אנו ממשיכים במאמצים לפתוח קורסים אקדמיים כחלק מתוכנית הלימודים בחטיבה העליונה. בדומה לנוהג הקיים בבתי הספר התיכוניים בארה"ב בשיתוף עם אוניברסיטאות היוקרה ( Ivy League ) – אנו פועלים בשיתוף עם אוניברסיטת חיפה לקבלת הכרה אקדמית לקורסים שלנו בשלושה תחומים: היסטוריה, ערבית ומזרח תיכון, ועם הטכניון לפתיחת קורס בנושא תורת הקבוצות.

כחלק מהתוכנית שלנו לעידוד מצוינות אנו מקיימים הרצאות עם אנשי מופת בחברה הישראלית. החודש התארח האלוף (במיל.) אליעזר שקדי, מפקד חיל-האוויר ומנכ"ל אל-על לשעבר, שהרצה בצורה מרתקת על מגוון נושאים, החל מטיפוח מצוינות, עבור למוטיבציה וכלה ביחס לאחר.

בסניפים של מתחם הדר אנו ממשיכים בשיתוף הפעולה הפורה עם ביה"ס "חיוואר", הנמצא בשכנות קרובה. ילדים משכבות שונות נפגשים עם בני גילם לפעילויות משותפות, וחוויה זו תורמת רבות ליצירת אוירה של דו קיום וחיים משותפים בעיר חיפה, המהווה אי של שפיות בתוך גל השנאה והפחד השוטף את מחוזותינו בזמן האחרון. במתחם אחוזה אנחנו שמים דגש, בנוסף ללימודי המדעים, על נושא המנהיגות הנלמד החל מהשכבות הצעירות ביותר ומגיע לשיא בתוכנית השגרירים הצעירים בחטיבת הביניים. בסניף מטו"ס אנחנו ממשיכים בפעילות ענפה בנושאי הטבע והסביבה, הבאים לידי ביטוי מירבי בקמפוסים השונים המשלבים סיורים לימודיים עם למידה מעשית בשטח.

לכל אלה נוספת פעילות רבה של טיולים, מסעות גדנ"ע, סמינרים ופעילות התנדבותית החוצה את כל שכבות הגיל והסניפים השונים. פעילויות אלה תורמות רבות הן לחברה והן ליחיד, ומהוות נדבך ערכי ומשמעותי בחיי קהילת בית-הספר.

חבל מאד שעל כל אלה מעיב הצל המאיים על המשך קיומו של ביה"ס. על-אף כל מאמצינו, טרם הגענו להסכמות עם משרד החינוך ועיריית חיפה על מתווה מוסכם להמשך הדרך. אנו לא חוסכים כל מאמץ, ו"הופכים כל אבן" במאמץ למציאת הנוסחה המוסכמת – אך לצערנו טרם גובש פתרון.

פתיחת ההרשמה לשנה"ל תשע"ז, תחל ביום 14.1.2016, ואני תקווה שהשנה הבאה – כמו גם אלו שתבואנה אחריה – תיפתח כסדרה עם אותו מטען גדול של מרץ ועשייה חינוכית, חברתית וערכית.

אנו ממשיכים במאמצים לעדכן את כתובות הדוא"ל של כלל בוגרינו במטרה ליצור קהילת בוגרים מקושרת ופעילה. במלאכת האיתור ואיסוף הנתונים שותפים תלמידים ובוגרים מתנדבים. אם הנכם בוגרי בית הספר, ובידיכם רשימת פרטי הדוא"ל של בני המחזור שלכם, או אם תרצו לסייע בהתנדבות באיתור כתובות הדוא"ל של בני המחזור שלכם – נשמח אם תפנו לכתובת הדוא"ל [email protected] , ואנו ניצור עמכם קשר.

לסיום, אני מבקש להודות לצוות המורות, המורים, הגננות, הגננים, העובדות והעובדים על המסירות, ההתמדה והנחישות שהם מגלים בעבודתם הקשה. אני תקווה ששנה"ל הנוכחית תמשיך בדרך בה התחילה ושגם הענן המעיב על עתידו של בית-הספר יסולק במהרה.

בברכה,

ד"ר יוסי בן-דב
המנהל הכללי של ביה"ס

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.