משולחנו של המנהל הכללי

לפני כשנתיים נכנסתי לתפקידי כמנהל הכללי השביעי של ביה"ס הריאלי העברי בחיפה. עם כניסתי לתפקיד העליתי כמה נושאים שבכוונתי לקדם במהלך כהונתי, וביניהם ציינתי את העצמת המורות והמורים והמקום המרכזי השמור להם בסדר היום הבית-ספרי, ושאיפתי לחזק ולקדם את לימודי המדעים, המתמטיקה והטכנולוגיה בבית הספר. לגישתי, שני הנושאים הללו, יחד ולחוד, הם חלק ממימוש החזון הציוני של ימינו, ומהווים מענה לאתגרים החברתיים, הכלכליים והביטחוניים עמם מתמודדת מדינת ישראל.

מספר חודשים לאחר מכן התבשרנו ע"י משרד החינוך וקרן סטף ורטהיימר על כך שנבחרנו, יחד עם גימנסיה הרצליה, כבתי ספר מדגימים לנושא הוראת הרובוטיקה בארץ וזכינו לתרומה בסכום של כמיליון ש"ח בעזרתה רכשנו ציוד ראשוני: מחרטות, מקדחות, מדפסות תלת-ממד ועוד. התפתחותה של מגמת הרובוטיקה היא במידה רבה מאוד תודות לעבודתו המסורה והמקצועית של עוזי רוזן, מרכז המגמה, והמורים האחרים המלווים את התהליך ותורמים מהידע המקצועי שצברו ולא מעט מזמנם הפרטי: אסף שולמן, חיים לימור, גלעד בנסקי, ריימונד נברו, תרצה הוכברג ואור ויסמן. תחת הנהגתם נפתחה בספטמבר 2014 המגמה עם 26 תלמידים, ובספטמבר 2015 נפתח המחזור השני עם 30 תלמידים. לקראת שנת הלימודים הבאה אנו יודעים כבר על מספר גדול בהרבה של נרשמים.

לצערי רק שתי תלמידות נמנות עם 30 תלמידי הרובוטיקה שהצטרפו השנה. הצוות החינוכי בבית הספר מייחס חשיבות מיוחדת לשילובן של תלמידות במסלולים המדעיים והטכנולוגיים ולקראת השנה הבאה נפעל כדי להגדיל באופן משמעותי את מספר המצטרפות למסלולים אלה.

בתחילת שנת הלימודים הנוכחית החלטנו להצטרף למספר תחרויות בתחום הרובוטיקה המאורגנות על-ידי ארגון FIRST (For Inspiration and Respect of Science and Technology) שנוסד ע"י דין קיימן, ממציא הסגוואי ומתקיימות ברחבי העולם. בתחרויות נטלו חלק תלמידים מכיתות היסוד (שהשתתפו בתחרות הג'וניור FLL), תלמידים מחטיבת הביניים (שהשתתפו בתחרות FLL) ונבחרת הרובוטיקה של החטיבה העליונה שהשתתפה בתחרות FRC והגיעה להישגים מרשימים. ההשתתפות בתחרויות, והחשיפה לקבוצות ולקהילות אחרות הבוחרות להתמודד עם האתגר, הוא מהלך המבטא, הלכה למעשה, את שאיפתנו לחזק את לימודי המדעים והטכנולוגיה בבית הספר.

נבחרת בית-בירם כללה 22 תלמידים ובראשם הקפטנית דנה עמית. התלמידים שעסקו במלאכה לקחו על עצמם את האתגר ברצינות ובהתלהבות ובמשך ששת השבועות שבהם התקיימה התחרות הקדישו שעות רבות לנושא, לעיתים עד השעות הקטנות של הלילה. בנוסף להשקעה בבניית הרובוט קיימו התלמידים גם פעילויות חברתיות רבות כמו סיור עם הרובוטים בגני ילדים ברחבי העיר וכן פעילויות העשרה בבתי ספר אחרים ולילדים חולים בבית החולים רמב"ם.
כל אלה נעשו בשיתוף פעולה מלא עם צוות נפלא של הורים, שתמכו בהם ללא סייג. ואכן, המאמץ נשא פרי: מבין 63 הנבחרות שהשתתפו בתחרות FRC, העפילה נבחרת הריאלי לשלב רבע הגמר והשיגה את המקום השמיני בדירוג הכללי. ההישג הנהדר זיכה את הנבחרת בפרס נבחרת ה-ROOKIES המצטיינת (המוקדש לנבחרות המשתתפות בתחרות בפעם הראשונה). הישג זה משקף – מעבר להצטיינות בתחומי הרובוטיקה – גם את הפעילות החברתית המשמעותית שהובילו התלמידים. בעקבות ההישג המרשים, יזכו התלמידים לנסוע במהלך חופשת הפסח לסנט לואיס שבארה"ב לייצג את בית הספר בתחרות הבין-לאומית של ארגון ה FIRST וישתתפו בתחרות מיוחדת לנבחרות ה-ROOKIES.

אחת האימהות סיפרה לי בהתרגשות שמעולם לא חוותה תהליך כה מהיר ועמוק של גיבוש ויצירת קשרים בין התלמידים לבין עצמם, בין התלמידים לבין המנטורים שליוו את התהליך, ובין התלמידים לבין ההורים. כל זה תרם לאווירה מכבדת שהצטיינה בשיתוף ובפתיחות. אין ספק שלמערכות יחסים של אמון, אחווה ועזרה הדדית יש חלק נכבד בהצלחה.

לפני כמה חודשים יזמו התלמידים והוריהם את הקמתה של "קהילת החדשנות של הריאלי". לפני כחודש, במסגרת אירוע הפתיחה, התקיים באולם פבזנר "בוקר חדשנות" שבמסגרתו הרצו האלוף במיל. אביהו בן-נון, ערן וגנר מקרן הון סיכון ופרופ' אסיה רולס מהטכניון על מגוון נושאים בתחומי החדשנות בנוכחות למעלה מ-400 הורים ובוגרים. בכוונת התלמידים להמשיך במיסוד הקהילה, בין היתר באמצעות הפעלת תכנית משצ"ים טכנולוגיים, פתיחתה של קייטנה טכנולוגית במסגרת בית הספר ובמסגרות נוספות במהלך הקיץ הקרוב.
כמי שהגיע מתעשיית ההי-טק ומתחום הטמעת טכנולוגיה בחינוך ראיתי לנגד עיני את בית הספר מקדם נושאים אלה, ואני חש שאנו צועדים לקראת מימוש החזון. מדינת ישראל נחשבת בעולם כ- "Start up Nation" ותפקידנו בתחום החינוך הוא לשמר מעמד זה ולחזק אותו.
אני מאחל לנבחרת הרובוטיקה של ביה"ס הצלחה רבה בתחרות בסנט. לואיס ומתחייב, בשיתוף עם הצוות החינוכי של ביה"ס, שלימודי המדעים והטכנולוגיה ימשיכו לצמוח ולאתגר תלמידות ותלמידים רבים בכל שכבות הגיל.

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.