יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, תשע"ח, 2018

דברים בטקס יום הזיכרון בביה"ס הריאלי.

לפני 70 שנה, בה' באייר תש"ח, הכריז דוד בן-גוריון על הקמתה של מדינת ישראל בטקס שנערך בבית דיזינגוף שבשדרות רוטשילד, באולם שבו שכן אז מוזיאון תל-אביב. במעמד ההכרזה, נחתמה מגילת העצמאות המפרטת את הערכים שביססו את אופיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. "מדינת ישראל" כך נאמר "תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין ותבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות".

רוחות אחרות ורעות מנשבות היום בחלקים שונים של החברה בישראל; לא פעם נשמעים קולות הקוראים תיגר על בתי המשפט, או מערערים על סמכויותיהן של רשויות אכיפת החוק, וגילויים של שטנה, הסתה וגזענות נשמעים כבר לא רק בקרן רחוב צדדית. בימים כאלה, זו אינה רק זכות, אלא חובה אזרחית של ממש לקום ולהשמיע קול אחר, קול ערכי, צלול וברור – כדי להבהיר את מה שאמור היה להיות מובן מאליו.

חינוך תלמידינו לאורה של מגילת העצמאות הוא אחד האתגרים המשמעותיים שלנו בביה"ס. נמשיך לעשות זאת בהתאם לעקרונות היסוד של המגילה ולהנחיל להם את הערכים עליהם גדלנו, חונכנו וחינכנו במשך דורות רבים בבית-הספר הזה: אהבת האדם באשר הוא, אהבת הארץ ושמירה על חירות ושוויון. בכך, לא רק שנמשיך את דרכם של מייסדי ביה"ס ובראשם ד"ר בירם, שהיה ידיד קרוב של דוד בן-גוריון, אלא גם נשיא תרומה משמעותית למציאות של חברה ערכית, שוויונית וצודקת, ומאליו – נתרום לביסוס מעמדה של ישראל כמדינה מוסרית וחזקה יותר.

במעמד מסורתי מרגש זה, שבו אנחנו מקדשים את זכר נופלינו ומבטיחים לזכור אותם תמיד, אני מבקש להזכיר לעצמנו את הצו האלוהי "נתתי לפניך את החיים ואת הטוב … ובחרת בחיים" וגם את נבואת אחרית הימים של הנביא מיכה: "לא יישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה", המדגישה את שאיפתנו המתמדת לשלום.

לפני כשמונה חודשים, ב-7 באוגוסט 2017, נהרג בוגר בית-הספר, דודי זהר, כאשר מסוק האפאצ'י עליו טס התרסק בשל תקלה טכנית. בנו, שחר, אמר כאן את הקדיש לפני מספר דקות, וחבריו לשכבה ממחזור ע"ג צועדים ועומדים כאן עמנו לבקשתם. דודי, שהיה שותף פעיל מאד בחיי ביה"ס, גילה גבורה ואומץ גם ברגעיו האחרונים, ובכך הציל את חייו של טייס המשנה, און גוטרמן, אף הוא בוגר ביה"ס, שמאז שב לפעילות מלאה בחיל האוויר. סיפורו של דודי שקרא לבנו הצעיר – תומר – על-שם דודו של און – שהיה חברו הטוב של דודי ונהרג אף הוא בתאונת מטוס – הוא סיפור אחד מיני רבים המעידים על  קשרי הקשרים והגורלות בישראל בכלל ובמשפחת הריאלי בפרט.

משפחות שכולות, תלמידות ותלמידים, מורות, מורים ועובדים, בוגרות ובוגרים, הורים ואורחים יקרים: משפחת ביה"ס הריאלי העברי בחיפה מרכינה ראש, זוכרת ומתייחדת עם זכר חלליה.

יהי זכרם ברוך.

 

ד"ר יוסי בן-דב, המנהל הכללי

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.