סמינרים ומפגשים מרגשים בבית בירם

סמינר שכבת י"ב:
בתחילת פברואר יצאו תלמידי י"ב לסמינר בן יומיים באזור בית-שאן והבקעה, שמטרתו היתה להכיר את אזור הפריפריה – בית-שאן וסביבתה – את המרחב הפיסי, המרחב האנושי, ההתיישבותי, מרחבי העשייה ושיתופי הפעולה האזוריים – הכלכליים והחברתיים הייחודיים למקום, את תפישת הביטחון האזורי ואת תפישת החזון. כל זאת, תוך הכוונה מתמדת, מתוקף חזונו של ביה"ס "להיות מוסד חינוכי איכותי, מוביל ומתווה דרך, המכוון את תלמידיו להיות בני אדם, מעורבים ומשפיעים בחברה הישראלית", למודעות, לרגישות ולמחוייבות אזרחית ואנושית, להעמקת הזהות האישית והקולקטיבית שלהם ולהעמקת הרצון לעשות מעשה.
ביסוד הלימוד עמדו שתי סוגיות  מרכזיות:
א. המתח שבין מרכז ופריפריה ("החצר האחורית של המדינה")  – האמנם ישנו שוויון הזדמנויות? היבטים של תודעה לאומית (דימוי), פיתוח (משאבים), הון אנושי, הזדמנויות בתחומי הכלכלה, החברה, החינוך.
ב.  המתח שבין מעשה ציוני למעשה ישראלי – מקומו (תפקידו, חשיבותו, אם בכלל) של המושג ציונות במציאות העכשווית במדינת ישראל.

סמינר שכבת י"א:
במהלך חודש פברואר יצא לדרך סמינר של כיתות יא' בנושא "יהדות", שלוּוה בעבודת הכנה משולבת של צוות המורים למחשבת ישראל – אליסה עקיבא ומתן מורג, ומרכזות השכבה – שרון פיירברגר וריקי רוזנטל. הסמינר החל בהכנה לחונכים, שקיבלו סקירה מקיפה על הזרמים השונים ביהדות, לאחר מכן יומיים של הכנה לתלמידים בשעות החונכות שעסקו בנושא "זרמים ביהדות" "חילוניות והגדרתה?" ובפאנל שהורכב ממורים בבית הספר ומאורחים, שיש להם תפיסת עולם ברורה ביחס ליהדות  במטרה לשמוע ולהכיר קשת רחבה של תפיסות. בהמשך התלמידים הנחו מעגלי דיון כיתתיים מרתקים בנושאים שונים הקשורים ליהדות, כמו: נישואין, להט"בים, כפיה דתית ועוד.
לאחר מכן נסעו התלמידים לירושלים והכירו מקרוב את הזרם האורתודוקסי והדתי לאומי ע"י מפגש עם דמויות ברובע היהודי כמו גבאי בבית הכנסת, מדריכת כלות, שיחה עם רב חרדי ומפגש פנים מול פנים "בארבע עיניים" עם בני נוער דתיים. בערבים שמעו סיפורים על התמודדות מפי רחלי פרנקל,  אמו של אחד מהנערים החטופים, נפגשו עם בני זוג נשואים – חילונית וחרדי, צפו בהצגה " מתגברים" וביקרו בהר הרצל תוך דיון בנושא "דת ומדינה".
לסיכום, הסמינר איפשר היכרות עם עולם שאינו מונגש לתלמידים ביומיום, שאילת שאלות ובירור אישי וחידוד ערכים הטמונים בתלמידים גם במצבים של מחלוקת ואי הסכמה.

יום הגבורה י"א באדר מצוין בבית בירם לזכרו של תלמידנו אלעד ריבן ז"ל, ומוקדש בכל שנה לסיפור גבורה אזרחית יוצאת דופן של אנשים פשוטים שנקלעו למציאות חיים מורכבת וקשה, או שנחלצו לסייע לאחרים במצב דומה .
השנה נפגשו תלמידי י"א עם לילך שם-טוב היקרה, שחוותה טרגדיה אישית בלתי נתפסת, כששלושת ילדיה נרצחו, ביום הולדתה, על ידי בעלה לשעבר.
לילך, שבחרה בחיים, החלה בתהליך שיקום אמיץ וארוך, ושיתפה את בני הנוער בסיפורה האישי הכואב והמרגש, עימו היא מתמודדת בכל יום שעובר.

סיורים:
תלמידי מסלול ביולוגיה רפואית משכבת י"ב ביקרו ביום מגמה במכון לחקר הימים והאגמים בחיפה.
במהלך הפעילות שמעו התלמידים הרצאה בנושא הנדסה גנטית ובהמשך ביצעו ניסויים במעבדה.
בין היתר התנסו בעבודה עם כלים ומכשירים בהם משתמשים בהנדסה גנטית.  התלמידים הפיקו DNA, ביצעו חיתוך באנזימי קיטוע PCR והרצה בג'ל אלקטרופורזה.

תלמידי מגמת ביולוגיה משכבת י"ב השתתפו ביום מגמה ביחידה לנוער שוחר מדע בטכניון. התלמידים שמעו הרצאה בנושא "חידושים בעולם הרפואה", ואחריה התנסו בפעילות מעבדתית. במהלך הפעילות למדו לעבוד בשיטות של הנדסה גנטית, ביצעו טרנספורמציה גנטית בחיידקים ויצרו חיידקים מאירים בחושך.

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.