עדכונים מהמכלול הפדגוגי

במישור הדעת
בסיומה של המחצית הראשונה של שנת הלימודים כל הסניפים בעיצומן של הצגות למידה בלימודי הרוח ובמדעים.
ניתן לזהות בשלושה מאפיינים בולטים של התפתחות בהצגות הלמידה.
איציאה אל הקהילה – כמו תערוכת ייצוגים מטפוריים של תהליכי שינוי היסטוריים במתחם בתי הקפה של האודיטוריום במרכז הכרמל, הדרכה בעקבות הצלבנים בעכו העתיקה, הזמנת הציבור בבית הקרנות בהדר לשיח על אודות יחסי המדינה והמיעוטים.
ב. עיסוק בהיבטים חברתיים כגון כתיבת סיפורים סביב בעיות חברתיות בהשראת סיפורי עם הנתפסים ככלי חברות, יצירת מחזות קומיים על בסיס התפיסה של הקומדיה כערוץ ביטוי של ביקורת חברתית.
ג. שימוש בטכנולוגיה הן בלימודי הרוח והן במדעים כך למשל במסגרת פרויקט יצרו התלמידים יצירת תיאטרון בובות ודגמים כייצוג מטפורי. חתוך בלייזר של מבוך המסמל אם המחפשת נואשות את בנה ועוד.
יבול הפרויקטים רב ועשיר.

במסגרת הנחלת ליבת לימודי הרוח והטמעתה בקרב המורים כמסגרת של חשיבה והבנה, נפגשו המורים מכל שכבות הגיל עם פרופ' יואב רינון מן האוניברסיטה העברית בירושלים לשיחה על לימודי הרוח ככלי לפתרון בעיות מעשיות בעידן של משבר מדעי הרוח. זאת על רקע ספרו "משבר מדעי הרוח". במפגש כרך רינון שאלות של זהות ופרשנות עם סוגיות של זיכרון ונרטיבים והצביע על הצורך ללמוד לחיות עם הפרשנויות השונות המאפיינת את מושג הזהות.
דבריו שימשו מצע להבנת משבר מדעי הרוח שיסודו על פי גישתו של רינון בניתוק של לימודי הרוח מתפקידם ההיסטורי כמכינים לחיים.
המפגש ריתק את המורים, והם הרבו בשאלות מתוך נסיונם ומתוך תהייה על האתגרים שרצוי להעמיד בפני התלמידים בגילאים שונים.

במסגרת יחסי הגומלין הטובים שאנו מקיימים עם בית הספר ליד"ה בירושלים, ארחנו את מנהל בית הספר, את הרכז הפדגוגי, מרכזי מקצועות ומורים.
המפגש התקיים בהיכל אליהו, שביסוד אחוזה.
סקרנו בפניהם את השינויים הארגוניים שערכנו כדי לממש את המדיניות הפדגוגית של בית הספר, הצגנו את ליבת מדעי הרוח, הפגשנו אותם עם מורים ומובילים בבית הספר בתחומי דעת שונים ועם צוות המכלול הפדגוגי.
לאחר מכן סיירו במתחם המייקרים וקיבלו הסבר על שילובו בסדר היום הפדגוגי של בית הספר. זה ביקור מלמד לשני הצדדים.

המדריכה המחוזית להוראת הספרות, גב' שרה לינאדו, נפגשה עם נציגי המכלול הפדגוגי ומורות לספרות מהסניפים. במפגש פרשנו בפניה את תפיסת הלמידה המיטבית שגיבשנו בבית הספר, את ליבת מדעי הרוח והצגנו פרויקטים שונים בספרות. הגב' לניאדו הביעה את הערכתה לפעלנו וביקשה שנציג את הדברים במפגש מחוזי של המורים לספרות ושנבנה השתלמות למורי ספרות בחיפה לשנה הבאה. נענינו לשתי הבקשות בשמחה.

יום העשרה למחוננים ומצטיינים.
יום העשרה נמצא בשיאה של שנת הפעילות.                                                                                בכיתות ד'– המטרה הראשונה גיבושה של הקבוצה נעשה בין השאר במסגרת שיעורי האומנות שבה הולך ונוצר מיצג קבוצתי משותף, בו מטביע כל אחד מחברי הקבוצה את חותמו ונותן דרור ליצירתיות שבו.
כיתות ה' לאחר שלמדו את חוק הכבידה בפיסיקה, התנסו במסגרת  שיעור המדעים בהשלכת ביצה מגובה, תוך כדי תכנון מחושב ותקווה לנחיתתה "בריאה ושלמה".
כיתות ו', מנסות ליישם באומנות את שלמדו במדעים. לדוגמא בעקבות "חוק המנוף" (מומנט) הפיסיקלי. הוכן דגם, שכנפיו עולות ויורדות בעזרת סיבוב הבורג שמתחתיו.

תחום הטכנולוגיה בריאלי מורכב מענף הרובוטיקה וענף המייקרים, זכה בחודש האחרון לשני ציוני דרך משמעותיים:

א. קבוצת "גלקסיה #5987 ע"ש דודי זהר ז"ל" קיימה טקס חגיגי, שבו נכחו נציגי חיל האוויר, בכירי חברת "אלביט מערכות" – חטיבת כלי טיס, בני משפחת זהר ומוזמנים רבים. הטקס, שכלל צפייה באירוע הפתיחה של עונת 2018 (קיק-אוף), נערך לרגל הכרזת שיתוף הפעולה של חברת אלביט מערכות, קבוצת גלקסיה ומשפחת זהר לקידום מורשתו של דודי ז"ל – בוגר ביה"ס, טייס מסוקים ובכיר באלביט – להנחלת מצויינות טכנולוגית בביה"ס ובעיר חיפה.

ב. התקבלה החלטה להתנסות ברובוטיקה וטכנולוגיה בגני הילדים – כבר מהשנה:

  • בגנים באחוזה תתקיים פעילות של רובוטים מסוג Dash and Dot. רובוטים מובנים, שכוללים סוגים שונים של חיישנים ובאפשרותם להגיב לגירויים שונים מהסביבה בהתאם לתכנות המתבצע בשפות שונות המותאמות לילדים. בימים אלו אנו לומדים את התחום ובקרוב נפתח תוכנית לימודים מותאמת לילדי הגן.
  • באשכול הגנים הירוק בבית בירם נכנסו הגנים לתוכנית הרובוטיקה הניסיונית של FIRST – FLL ג'וניור.
    כמו בכל תוכניות הרובוטיקה בביה"ס, נשמר העיקרון  שבו תלמידים מקבוצת "הגלקסיה" מנחים ושולחת נציגים להנחות את הילדים: הגן חולק ל-6 קבוצות כשבכל אחת שני מנטורים ו- 5 ילדים. פעמיים בשבוע  מתקיימת פגישה שבה פותרים באמצעות רובוטים שנבנים בעזרת ערכות לגו בעיות הקשורות לתחום המים.
    עונת הג'וניור של גן "חורש" תיחתם באירוע מיוחד – פסטיבל – אשר ייערך בבית בירם באמצע פברואר, בהשתתפות כ-18 קבוצות מבתי ספר יסודיים מאזור חיפה. גן "הדרים" יתנסה בפעילות דומה, שתסתיים בפסטיבל, שייערך ביסוד אחוזה בחודש יוני.

 

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.