עדכונים מהמכלול הפדגוגי

מישור הדעת
תכנית הלימודים החדשה בלשון לחטיבות הביניים, שעוצבה על ידי מרכזת המקצוע, ליאת בלילה, בהנחייתו של המכלול הפדגוגי והורחבה לשתי שכבות – ז' וח'.
במסגרת תכנית זו לומדים התלמידים את כל ענפי הלשון בכל שנה ברמת מורכבות משתנה. בכיתות ז' עוסקים התלמידים בלשון השירה, ובכיתות ח' בלשון השיווק. צוות המורים מפתח כעת את התכנית לכיתות ט'.
המובילות של מדעי הרוח בכתות ד' – ט' עוסקות בפגישתן השבועית בהנחיית המכלול הפדגוגי בלימוד הליבה של מדעי הרוח ובעיצוב דרכי שילובה בשיקולי הדעת של המורים כמסגרת לטיפוח ההבנה והשיח בתחומים אלה.
המובילים עושים זאת באמצעות בחינה של פרויקטים והמערכת המושגית שמציבה הליבה. בדיקה זו עוזרת להם לחדד את המטרות והמשימות הכרוכות בהקשרי הבנה שונים, החל בנושא הלימוד, המשך בתחום הדעת וכלה בהקשר האנושי.
צוות מובילי המדעים בחטיבות עמל בימים אלו על משימות אוריינות ,ברוח מבחני פיז"ה, המיועדות לפיתוח חשיבה מדעית. נחל השנה ביישומן בשכבת ח'.

טכנולוגיה
16 
מחברי קבוצת גלקסיה (נבחרת הרובוטיקה של בית בירם) קיימו השבוע בביה"ס הממ"ד "אור אבנר" בקרית ים, פעילות לתלמידי כיתות א' – ו', בה השתתף כל בית הספר.
מחצית מהתלמידים צפו במצגת על רובוטיקה, שכללה הדגמה של הרובוט שבנו בשנה שעברה. המחצית השנייה התנסתה בטינקרינג – "רובומברשת", בהדרכת תלמידינו.
"יום הרובוטיקה" תוכנן לבקשתה של מנהלת  תוכנית "עיר ללא אלימות" בקרית ים, ואורגן כולו, ללא מגע יד מורה, על ידי חברי הקבוצה.
זו תזכורת מרעננת ליכולות של תלמידי ביה"ס, דבקותם במטרה והבנתם את החזון.

יוזמות נוספות בתחום הטכנולוגיה:

  • מינטור של קבוצות רובוטיקה ברמות שונות בסניפי בית הספר ובבתי ספר אחרים בעיר חיפה.
  • שותפות ביוזמת משרד החינוך בחיפה ביריד רובוטיקה ל-8 בתי ספר יסודיים.
  • הובלה של תוכנית רובוטיקה – FLL ג'וניור – באשכול הגנים הירוק .
  • שותפות במיזם של  המדעטק עם קרן סטף להקמת תערוכה המתמקדת במהפכה הטכנולוגית הרביעית, ובעיקר בהשפעת הטכנולוגיה על התפתחות המודעות של האדם.
  • תחרות רובוטיקה "מבוגר/ילד" בחנוכה – בקמפוס בית בירם.
  • אירוע TEDx – נוער מרצה לנוער.
  • הובלה של תנועת המט"צים בסניפים. במסגרת זו ייצאו מספר חברי הקבוצה למייקטון בירוחם ולמייקטון בטכניון בשיתוף אגודת הסטודנטים.
  • הכנסת תחום המייקרים לנווה איל"ן בקרית חיים. שכולל מייקטון במקום בשיתוף הדיירים ובעלי המוגבלויות,  ואח"כ יצירת סביבת מייקרים מיוחדת שתפעל בהדרכת חברי גלקסיה. כמו כן התחיל פרוייקט חצי שנתי של שכבת י"א במגמת רובוטיקה בשיתוף המשתקמים בנווה איל"ן.
  • עזרה למורים בבתי ספר יסודיים (כיתות ד') באזור חיפה, שמשתתפים בתוכנית משרד החינוך "קוד ורובוטיקה"

יום העשרה לתלמידים מחוננים ומצטיינים
החודש החלה פעילות יום ההעשרה לתלמידים מחוננים ומצטיינים. 60 תלמידים מכיתות ד', ה', ו', משלושת סניפי היסוד של בית הספר מתאספים ליום העשרה מיוחד בבית בירם, שתוכניתו לוקחת בחשבון את אופני חשיבתם המיוחדים: מאפשרת להם התקדמות בקצב אחר, מפתחת יכולת חשיבה מופשטת בתכנים מאתגרים: חשיבה ביקורתית, יצירתית ואנליטית, ומעשירה את מאגר הידע שלהם.

התוכנית נבנתה לפי מודלים בתחום הוראת מחוננים, הכוללים שלבים של חשיפה, העמקה וחקר. הלימודים מתמקדים בשלושה תחומים: חשיבה יצירתית ומתמטית, אשכול מדעים ואומנויות, שלימודם משולב בפיתוח אינטליגנציה רגשית.

ההערכה ומדידה
לקראת סוף לימודיהם בבית בירם הוזמנו התלמידים בשכבת י"ב לענות על סקר רטרוספקטיבי, שבו התבקשו להתייחס לחוויות שחוו בשלוש השנים בבית בירם.
ממצאיו של הסקר הוצגו בפני הצוות החינוכי של בית בירם בפורומים שונים, והם היוו בסיס לדיון בסוגיות חינוכיות שמעסיקות את בית הספר.

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.