חוויות מהקיץ ומפתיחת השנה – באשכול הגנים הירוק

קיץ – מסביב לעולם ותכנית "מעברים":
בחודשי הקיץ, אנו מפעילים תכנית מיוחדת ומשותפת לשלושת הגנים, אשר נבנת על ידי צוות הגנים. מטרות התכנית: העשרה, שינוי שגרה, יצירת קשר וגיבוש בין ילדי האשכול. כמו כן, התכנית היא חלק מתכנית ה"מעברים" בה הילדים פועלים ומבלים בקבוצות לקראת שנת הלימודים הבאה (בגן הבוגר או לפי שיוך סניפי), בליווי אנשי הצוות החדשים.
הנושא השנה היה "מסביב לעולם". ביחד עם באבא – כבשת המסעות, עברנו בין יבשות שונות, לאחר שהכרנו את הגלובוס. בכל יבשת התמקדנו במדינה אחת ולמדנו על השפה המדוברת, על סמלים ומאפיינים ייחודיים ועל מאכלים מסורתיים. כך למשל בשבוע אירופה, למדנו על ארץ המגף, איטליה, אפינו פיצות בגנים, למדנו מספר מילים באיטלקית ולמדנו על האמנים המפורסמים מיכאלנג'לו, דונאטלו, רפאלו, וליאונרדו (הידועים במיוחד בחייהם הסודיים כצבי הנינג'ה).

ימי גיבוש:
לקראת פתיחת שנת הלימודים, קיימנו מספר פעילויות גיבוש לילדים בקבוצות החדשות. ילדי ניצנים חברו לילדים הוותיקים בגני חורש והדרים, ואליהם חברו הילדים החדשים שמצטרפים לאשכול.
הילדים הכירו את הצוות שעומד לפתוח איתם את שנת הלימודים, את הסביבה הפיזית ואת החברים. הרגשנו שהמפגשים תרמו לתחושת הביטחון של הילדים וגם של ההורים
ואכן, פתיחת השנה עברה בנעימים.

פתיחת השנה – וחגי תשרי:
שנת הלימודים תשע"ט נפתחה באשכול הגנים בהתרגשות גדולה.
בנוסף לפעילויות הקשורות להיכרות והסתגלות, שוחחנו על השנה החדשה שהגיעה תוך התייחסות למושג: "מחזוריות", באמצעות השיר: "שניים עשר ירחים", שכתבה והלחינה נעמי שמר. פיתחנו דיון על החודשים, התאריכים, החגים והמועדים שחוזרים על עצמם בכל שנה.
הכרנו לילדים את מרכז החקר, דרכו נלמד ונחקור נושאים שונים במהלך השנה. התחלנו בניסוי מעניין הקשור למועד: חתכנו תפוח לחלקים וכל חלק נכנס לצנצנת סגורה, בה הכנסנו חומר שונה: מים, שמן, חומץ ואוויר. שיערנו השערות והנחנו את הצנצנות במרכז החקר, נמשיך לעקוב ולגלות תוצאות מעניינות. ניסוי נוסף שערכנו: הוצאנו את פנים התפוח ששימש לנו כקערה, ושוחחנו על החומרים: סודה לשתייה וחומץ. סיפרנו לילדים כי כאשר מחברים בניהם קורה דבר מעניין – עשינו זאת וצפינו בתהליך התסיסה, אותו קישרנו גם למצבים נוספים ביום יום.
חגגנו את ראש השנה לבושים בלבן, סביב בשולחן חג חגיגי. שרנו שירי חג בליווי גיטרה, ברכנו על תפוח בדבש ועל גרעיני הרימון וקינחנו בעוגת דבש מעשה ידינו.

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.