גננוּת, רובוטיקה ואירועים באשכול הגנים הירוק

הקמת גינות לימודיות אקולוגיות בגני הילדים:
תכנית הלימודים הירוקה שלנו עוסקת, בין היתר, בצומח וביחסי הגומלין שלו עם החי בסביבתו, והקמת גינה לימודית אקולוגית מזמנת לנו את האפשרות להשיג יעד זה. בכל אחד מהגנים הקימו הילדים גינה משלהם, לאחר שלמדנו על תהליך הקמת הגינה, למה זקוק הצמח, אילו צמחים כדאי לגדל ואילו חרקים כדאי להזמין ו/או להרחיק מגינתנו.
בנוסף, ערכנו בגנים ניסויי נביטה, בהם הילדים הציעו מצעי נביטה שונים ובדקו מהו המצע שיגרום לזרע לנבוט ולצמח לצמוח. בגן ניצנים החליטו להדגיש את נושא "הקיימות" דרך הגינות, וכל מערכת ההשקיה של הגינה מתבססת על משאבי מים טבעיים (אגירת מי גשם) ושימוש בכלי קיבול ממוחזרים. בגן חורש נשתלה גינת ירק נגישה יותר לילדים, בניגוד לקודמתה, וגינת תבלינים.
בגן הדרים חודשה הגינה הקודמת, כגינת ירק עשירה יותר, שולבו בה אלמנטים ממוחזרים וממול הוקמה גינה חדשה שנועדה לצמחי נוי ובר.

רובוטיקה בגני הילדים:
בהתרגשות רבה פתחנו בתכנית רובוטיקה לגני הילדים, בגנים חורש והדרים.
את התכנית יפעילו תלמידי "קבוצת גלקסיה" מבית בירם. בחרנו לעשות זאת באמצעות הצטרפות לתכנית FIRST LEGO League Jr, שהינה תכנית מיוחדות המותאמת לגני הילדים, שתתקיים בשני מחזורים, כשבכל מחזור נקבל אתגר לתכנון ובניה. השנה האתגר הינו בתחום איכות הסביבה ועוסק בסוגיית חיסכון המים. במשך כשמונה שבועות יפעלו הילדים בקבוצות של כחמישה ילדים, כדי לעמוד באתגר – בנייה של דגם פועל ונע באמצעות מערכת לגו הנקראת WEDO.
הילדים, יתכננו, יעצבו ויפתרו את האתגר, ילמדו על שימוש ברכיבים טכנולוגים (חיישנים, מנועים), יכירו תהליכים מדעיים, ילמדו לשתף פעולה בצוות. עד כה נערכו שלושה מפגשים, בהם הילדים נחשפו לסוגיית הצורך בחסכון במים, והתנסו דרך משחק בבנייה בלגו כקבוצה (ולא באופן יחידני). בקרוב ידונו בבעיית המים, ויחלו לחשוב על דרכים לפתרון. לבסוף, נשתתף יחד עם ההורים בפסטיבל אזורי, שבו נציג את הדגם שלנו ונחגוג את סיום התהליך.
גני האשכול הינם מבין הגנים הבודדים בארץ שהצטרפו לתכנית לגני הילדים. אנו שמחים על ההזדמנות להעשיר את חווית הלימודים בגנים, דרך חשיפת הילדים הצעירים לטכנולוגיה בכלל ולרובוטיקה בפרט, ובכך לחבב עליהם את התחום, ולהרחיב את תחומי העניין שלהם. זוהי הזדמנות נוספת להעמיק את הקשר בין תלמידי החטיבה העליונה לבין הצעירים בגן.

יום הפנינג לילדי חיפה:
יום חגיגי ומיוחד עבור ילדי חיפה והוריהם המתעניינים באשכול הגנים, נערך בחופשת חנוכה.
ביום זה הזמנו את הילדים והוריהם להכיר את גני האשכול הייחודיים, את הסביבה הפיזית והאנושית דרך מגוון פעילויות שמייצגות את העשייה החינוכית בגן. מרכז ירוק שבו פינת ליטוף של החיות שלנו, ופינה להקמת "גינה" בקרטון ממוחזר. מרכז אומנות עם יצירות מחומרים ממוחזרים לחג ו"חדר חושך" ברוח החג, מרכז דרמה שבו התחפשו והצטלמו למזכרת ומרכז רובוטיקה, שהופעל על ידי תלמידנו הבוגרים. הילדים שהתארחו קיבלו תיק מבד ממוחזר ואספו לתוכו "אוצרות", את מעשה ידיהם למזכרת. על התיק התנוסס המשפט: "אשכול הגנים הירוק – להיות ריאלי משלוש עד י"ב".

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.