פתיחת הספרייה הריאלית בבית בירם ע"ש מנחם (מלמל) רייך ז"ל

בערב יום חמישי, 27.10.16, חנכנו באירוע מרגש את הספרייה הריאלית ע"ש מנחם (מלמל) רייך ז"ל, בוגר ביה"ס והפנימייה הצבאית. הספרייה הוענקה כמתנה לבית הספר על ידי גיל אגמון, חברו הטוב בתקופת הלימודים, בבית הספר ובפנימייה. מלמל נהרג בפעולה בלבנון בשנת 1983 בהיותו סגן מפקד סיירת גולני, בטרם מלאו לו 22 שנים.
"הספרייה הריאלית" נבנתה ועוצבה כסביבת למידה עתירת השראה אקדמית, ובה מרחבי עבודה ליחידים ולקבוצות. היא מממשת את התפיסה הפדגוגית של למידה כ"מעורבות בתהליך והבנה בתוצר".
ערב החנוכה החל בטקס מרגש, בהשתתפות בני משפחה וחברים, בו נפתחה הספרייה לראשונה לקהל האורחים. נשא דברים האלוף (במיל.) משה קפלינסקי, מפקדה לשעבר של סיירת גולני, שמלמל היה סגנו.
בהמשך, הצטרפו לאירוע בוגרי מחזורו של מלמל – מחזור ס' בביה"ס ומחזור כ"ה בפנימייה (1979); חבריו ופקודיו מסיירת גולני; ורבים אחרים. לא כולם הכירו את מלמל באופן אישי; אך הדרך בה הציגו הדוברים את אישיותו המיוחדת – הצליחה לרגש עד דמעות את מאות הנוכחים, כמו גם הדוברים עצמם: ורד רייך, אחותו היחידה של מלמל; אל"מ (מיל.) אלי גליקמן, שהיה שותפו של מלמל לחדר בפנימייה; וגיל אגמון, שסיפר על הרציונל שבבחירת אופן ההנצחה, וציטט את מילותיו של מלמל שהרבה לומר: "ילדי ילמדו בריאלי" – ולא זכה לכך. רון כתרי, מנהלו הקודם של ביה"ס, הנחה את האירוע ושיתף בקטעים מתיקו האישי של מלמל, שהביאו לידי ביטוי את מנהיגותו הטבעית עוד בתקופת ביה"ס. את התוכנית נעל בהרצאה קצרה האלוף תמיר היימן, מפקד המכללות והגייס הצפוני.
במהלך הערב הוקרן סרטון, בו משולבים קטעי ארכיון מתשדיר שירות לפנימייה בו "כיכב" מלמל. תוכלו לצפות בסרטון בקישור הבא.
ביום ראשון 30.10.16 נפתחה הספרייה לתלמידי ביה"ס ומוריו, ומידי יום יכנסו בשעריה מאות ילדים. בצד הזכות שבשימוש בספרייה הנפלאה, אותה קיבלו כמתנה – מקבלים הם על עצמם מחויבות: לשמר וליישם את מורשתו של מלמל – לקיחת אחריות, מחויבות ומסירות לחברה ולעם.

פורסם בקטגוריה מתוך המידעון שלנו, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.